Šodien, 24. septembrī, Saeima skatīs grozījumus likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”. Frakcija «Saskaņa» rosināja samazināt parakstu vākšanas slieksni līdz 50 tūkstošiem vēlētāju.

“Tautas nobalsošana ir augstākā demokrātijas forma, kurā izpaužas ikvienas tiesiskas valsts galvenais pamatprincips – valsts suverēnā vara pieder tautai,” norāda «Saskaņas» frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins. “Esošais ierobežojums – viena desmitā daļa vēlētāju – limitē cilvēku politiskās tiesības, kavē, un apgrūtina likumdošanas iniciatīvas no Latvijas vēlētāju puses. Bieži vien, 1/10 visu balsstiesīgo – tas ir faktiski neizpildāms uzdevums. Šī norma ir jāmaina, lai sabiedrība aktīvāk iesaistītos lēmumu pieņemšanas procesos, varētu pilntiesīgi piedalīties sava likteņa izveidē, un ierobežot valdošās koalīcijas bezprecedenta ciniskumu,” uzsver deputāts.

Vēsturiski, tautas nobalsošanā, vēlētāji ir lēmuši par vairākiem valstiski nozīmīgiem jautājumiem – par pensijām, par dalību ES, par drošības un pilsonības jautājumiem, grozījumiem Satversmē un Saeimas atlaišanu.

 

Foto: Saeimas kanceleja