Neskatoties ne uz Latvijas ārstu sabiedrības prasībām, ne pieaugošajiem saslimstības un baisajiem mirušo skaitļiem, valdošā koalīcija ir nolēmusi nepieļaut veselības ministra nomaiņu. Valdošā koalīcija savu iekšējo kliķes stabilitāti liek augstāk par demokrātijā pašsaprotamu principu – politiķi, kas pieļauj katastrofālas kļūdas, ir jānomaina.

Par veselības ministra nespēju organizēt vakcinācijas procesu, neprasmi uzrunāt riska grupas, par bezjēdzīgi izšķiestajiem miljoniem Latvijas sabiedrība tagad maksā visaugstāko cenu. Un ministra izvairīšanās uzņemties politisko atbildību iznīcina cerības, ka situācija varētu mainīties.

Vainīgie tiek meklēti visur citur, tikai ne valdības rīcībnespējā. Tostarp, vakcinācijas procesa izgāšanā tiek vainoti Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji. Tā ir sabiedrības daļa, ko valdošie politiķi gadiem ir noniecinājuši, ignorējuši viņu politiskās izvēles, panākot atbildes reakciju – atsvešinātību no valsts procesiem. Arī tagad, katastrofālas krīzes apstākļos, valdošie nevēlas spert kaut soli viņu virzienā un uzrunāt viņus dzimtajā valodā. Ir pat tādi valdošās koalīcijas politiķi, kuri neslēpj prieku, ka kovids vairāk skar tieši krievus. Vai tiešām pat šī nelaime nespēs neko iemācīt?

Nemainot Veselības ministrijas politisko vadību, acīmredzot, savu haotisko darba stilu nemainīs arī “vakcinācijas superbirojs”. Zinot, ka vakcinēto cilvēku vismazāk ir Latgalē, tur piedāvā iespēju saņemt vakcīnu pēc trīs nedēļām! Biroja vadītāja nesatricināmi paziņo – mēs sekojam pieprasījumam…

Šajā situācijā aicinu visus “Saskaņas” biedrus, visus labas gribas cilvēkus – neatlieciet iespēju vakcinēties un īpaši palīdziet senioriem, riska grupu cilvēkiem nokļūt līdz vakcīnai. Ne visi vecie cilvēki spēj orientēties valdības nekonsekventajos, novēloti un haotiski pieņemtajos lēmumos, saprast, kad un kur pierakstīties, kam zvanīt. “Saskaņas” biedri un arī es pats esmu personīgi vērsies pie cilvēkiem savā apkārtnē, aicinot viņus vakcinēties, pat ja ir šaubas un bažas. Mēs to darām un darīsim, bez PR akcijām un foto sociālajos tīklos.

Šajā laikā mēs nevaram paļauties uz valdošo karteli, jo tas aizņemts pats ar sevis glābšanu. Mums palīdzēt var tikai savstarpēja solidaritāte un atbildība pret saviem līdzcilvēkiem.

Jānis Urbanovičs,
SDP “Saskaņa” valdes priekšsēdētājs