Rīt Saeima sāks izskatīt budžeta paketi – valsts budžeta projektu 2021. gadam un vairāk nekā 30 pavadošos likumprojektus, kas paredz izmaiņas nodokļu, sociālajā un  citās jomās. Budžeta pakete nonāca Saeimā un tika nodota deputātiem  tikai trešdien, 14. oktobrī. Šajā situācijā “Saskaņa” uzskata, ka nav iespējams balsot par valsts 2021.gada  budžeta apstiprināšanu, taču frakcijas deputāti atbalstīs atsevišķus likumprojektus, kas paredz nelielus uzlabojumus sociālajā jomā.

“Trešdien mēs saņēmām tā saukto budžeta paketi – vairākus kilogramus smagu dokumentu paku. Valdošā koalīcija uzskata, ka dot deputātiem tikai nedaudz vairāk nekā vienu dienu, lai viņi varētu iepazīties ar valsts galveno finanšu dokumentu un pavaddokumentiem – tas ir normāli. Bet,  pat ņemot vērā ārkārtējos apstākļus, kas saistīti ar Covid-19, tas liecina par necieņu pret tautas ievēlēto likumdevēju varu. Turklāt gan pret opozīciju , gan lielāko daļu koalīcijas deputātu, kurus valdība uzskata  tikai par balsošanas mašīnas zobratiem,” saka “Saskaņas” frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. “Šādos apstākļos “Saskaņa” nevar atbalstīt valsts budžeta projektu 2021.gadam.  Mums ir pamats uzskatīt, ka valsts budžeta izstrādes un apstiprināšanas procesa ārkārtējā steidzamība un slēgtais raksturs ir saistīts ar to, ka valdošā koalīcija apzināti nevēlas, lai  sabiedrība apspriestu reālo  sociālekonomiskās krīzes situāciju valstī. Atklātas diskusijas trūkums arī norāda, ka valdošajai koalīcijai nav reāla plāna, kā tikt galā ar Covid-19 izraisītās krīzes sekām.”

Pēc Satversmes tiesas spriedumu spiediena, kas vairāku sociālo pabalstu apmēru atzina par nepamatotu, valdošā koalīcija bija spiesta grozīt vairākus budžeta paketes likumprojektus, lai palielinātu šos pabalstus. Tiks palielinātas arī minimālās pensijas. “Saskaņa”,  lai gan uzskata veiktos pasākumus par nepietiekamiem, tomēr atbalstīs visus likumprojektus, kuru mērķis ir kaut minimāls vienkāršo cilvēku finansiālā stāvokļa uzlabojums.

“Saskaņa” kategoriski iestāsies pret visām izmaiņām, kas ierobežo atvieglotos nodokļu režīmus, kuri ļauj saglabāt nodarbinātību vairākās jomās un vietējam biznesam izdzīvot krīzes apstākļos.

“Rīt Saeima lems, cik dienas deputātiem tiks dotas, lai izstrādātu grozījumus 2021. gada valsts budžeta projektā  un pavaddokumentos. Šajā operatīvajā režīmā “Saskaņa” izstrādās un iesniegs grozījumus,  lai atbalstītu vienkāršos cilvēkus un vietējo biznesu šajos apstākļos, kad  sociālekonomiskā situācija strauji pasliktinās,” uzsver Jānis Urbanovičs.

Foto: Saeimas Kanceleja