Latviju jau ir pārklājusi bieza sniega kārta, iedzīvotāji otro mēnesi maksā par siltumapgādi, bet valdība un Saeima it kā tikko pamodušies. Mēnesi pirms Ziemassvētkiem Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Energoapgādes izmaksu atbalsta likumā, kas paredz atbalstu energoresursu izmaksu kompensēšanai mājsaimniecībām ar zemu un vidēji zemu ienākumu līmeni.

Likuma mērķis ir cēls: mazināt negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju labklājību, kas saistīti ar strauju energoresursu cenu kāpumu apkures sezonā. Aptuvenais mājsaimniecību īpatsvars, kas varētu kvalificēties atbalstam, ir ap 40-50% mājsaimniecību Latvijā. Nekādu citu detaļu pat to, kādiem ienākumiem jābūt mājsaimniecībai, lai kvalificētos šim atbalstam, pagaidām nav, jo valdībai ir jāistrādā īpašie MK noteikumi, kuri vēl NAV IZSTRĀDĀTI.

Toties no likuma izriet, ka atbalstu NAV PLĀNOTS PIEMĒROT PASTĀVĪGI visā apkures sezonā, bet piešķirt situācijās, kad tiks konstatētas energoresursu cenas ārkārtējas pieaugums biržā. Informāijas par to, vai šoziem tas tiešām notiks, protams, arī NAV.

Viss pagaidām tiek skaidrots ar “apaļiem” likuma teikumiem:

  • atbalsts paredzēts par energoresursiem, ko mājsaimniecība saņem centralizēti – elektroenerģija, dabasgāze, centralizētā siltumenerģija -, kā arī decentralizētiem apkures risinājumiem, piemēram, malkai, granulām, briketēm, dīzeļdegvielai.
  • Atbalstu centralizētajiem energoresursiem piemēros elektroenerģijas un dabasgāzes tirgotāji, kā arī centralizētās siltumapgādes pakalpojumu sniedzēji. Decentralizētajiem lietotājiem atbalstu sniegs pašvaldības. Sniegto atbalstu iecerēts kompensēt no valsts budžeta līdzekļiem, atbild par to Klimata un enerģētikas ministrija.
  • Turpmāk mājsaimniecības, kuras kvalificējas atbalstam, identificēs īpaša sistēma. Sistēma vienuviet apkopos Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datu bāzēs pieejamo informāciju.

Viss, kas atliek iedzīvotājiem – gaidīt, kad valdība izdos kārtējos MK noteikumus, kuros tiks noteikti ienākumu griezti, kas šķiros Latvijas idzīvotājus divās grupās: tie, kuriem atbalsts apkures periodā pienāksies, un tie, kuriem ar rēķiniem būs jātiek galā pašiem.

Un vēl gaidīsim, kad un kā sāks strādāt jaunā informatīvā sistēma (tā būs integrēta Būvniecības Informācijas sistēmā), kurā tiks savesta kopā informācija par VISU Latvijas iedzīvotāju materiālo situāciju.

Sociāldemokrātiskā partija “SASKAŅA” cer, ka valdība seko līdzi kalendāram, un ka iedzīvotāji – ne jau visi, un pie vēl nezināmiem apstākļiem – tomēr saņems atbalstu šoziem.

Rūpējamies par cilvēkiem un – STRADĀJAM!

📷: Vladislavs Proškins/F64