Šovasar Latvijas sabiedrību šokēja ziņa par to, ka turpmāk mājsaimniecību maksa par elektroenerģijas sadali un piegādi dubultosies un pat trīskāršosies. Energomonopolistu «Sadales tīkls» un «Augstsprieduma tīkls» tarifu pieaugumu bija spiests komentēt pat valsts prezidents. Bet, lai mainītu likumu, kas varētu ierobežot šo uzņēmumu ar valsts kapitālu apetīti, Saeimai bija nepieciešami PIECI mēneši!

  1. novembrī tika pieņemti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, Enerģētikas likumā un likumā “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”, uz diviem gadiem ierobežojot elektroenerģijas sadales tarifu kāpuma maksimālos apmērus.

Izrādās, ka  līdz šim spēkā esošie normatīvie akti nenoteica griestus tarifu pieaugumam!

Bet tagad no 2024. gada janvāra līdz 2025.gada 31.decembrim visām mājsaimniecībām ar vienas fāzes pieslēgumu un mājsaimniecībām ar trīs fāžu pieslēgumu strāvas lielumu 16, 20 un 25 ampēri tiek noteikti elektroenerģijas sadales tarifa fiksētās daļas pieauguma griesti:

  • Vienas fāzes un 16 ampēru pieslēgumam jaudas maksas pieaugums nākamgad nedrīkstēs pārsniegt 2 eiro mēnesī;
  • vienas fāzes un 20 ampēru pieslēgumam – 2,50 eiro mēnesī;
  • vienas fāzes un 25 ampēru pieslēgumam – 3 eiro mēnesī.;

Savukārt trīs fāžu pieslēgumiem palielinājumi varēs būt lielāki:

  • 16 ampēru pieslēgumam – četri eiro mēnesī;
  • 20 ampēru – 4,50 eiro mēnesī;
  • 25 ampēru – 6 eiro mēnesī.

Kamēr Saeima vilcinājās, iedzīvotāji rīkojās: kā paziņoja Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvji,  pēc «Sadales tīkla» tarifu kāpuma vairāk nekā 28 000 lietotāju ir pārskatījuši un pielāgojuši pieslēguma jaudas atbilstoši savām vajadzībām.

Kā norāda likumprojektu autori, elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņas šā gada vasarā izgaismoja virkni regulējuma nepilnību. Straujās tarifu izmaiņas radīja uzticības mazināšanos gan pakalpojuma sniedzējam, gan valsts pārvaldei kā sabiedrības interešu aizstāvei.

Tagad energomonopolistiem ar likumu ir noteikts pienākums savā desmit gadu sistēmas attīstības plānā ietvert plašāku informāciju par attiecīgo nozari, lietotāju nākotnes vajadzībām un sistēmas pakalpojumu tarifu prognozes.

Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai tarifu aprēķināšanas metodikā būs arī jānosaka maksimālais tarifu vērtību novirzes līmenis. Grozījumi palielinās informācijas pieejamību patērētājiem un attieksies gan uz elektroenerģijas, gan dabasgāzes sistēmas pakalpojumiem.

Atgādināsim, ka iedzīvotāji apmaksāja rēķinus saskaņā ar paaugstinātiem elektroenerģijas sadales un piegādes tarifiem 2 mēnešem, bet pēc sabiedrības sašutuma kopš septembra valsts bija ieviesusi atlaidi 60% apmērā tarifa fiksētai daļai, un tā tiks piemērota līdz šī gada beigām.

Tracis ap elektroenerģijas sadales un piegādes tarifiem uzskatāmi parādījis valsts ekonomikas pārvaldes un sociālās politikas vājumu, kad valsts monopolists ar dāsni apmaksātiem pārvaldītājiem un simti tūkstoši šī monopolista ierindas klienti dzīvo it kā dažādās pasaulēs. Un tikai publisks skandāls spēj “lauzt sistēmu”.

Rūpējamies par cilvēkiem un STRADĀJAM!

 

📷 : Neatkarīgā