Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāti ir vērsušies pie parlamenta Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītāja Kaspara Ģirģena, aicinot viņu pieprasīt no atbildīgajiem ministriem atskaiti par paveikto COVID-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai. Aicinājuma iniciatore – deputāte Ļubova Švecova uzskata, ka krīzes apstākļos parlamentam ir īpaši jākontrolē izpildvaras darbs.

Nodarbinātības valsts aģentūrai un Ekonomikas ministrijai ir jāsniedz strukturēta informācija pa jau notikušajām, kā arī plānotajām kolektīvajām atlaišanām. Jāsniedz ziņojums par situācijas attīstības tendencēm un prognozēm darba tirgū, bet galvenais – ir jāpiedāvā turpmāko risinājumu scenāriji.

Ārlietu ministrijai un Ekonomikas ministrijai kopīgi jāatskaitās par to, kā tiks īstenots proaktīvs atbalsts un interešu aizstāvība Latvijas eksportspējīgajiem uzņēmumiem.

No Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un pašvaldībām tiek gaidīta informācija par to, kā pandēmijas laikā organizēta e-pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem. Paralēli tam no Valsts kancelejai ir jāatskaitās par to, kā e-pakalpojumu attīstība var veicināt valsts pārvaldes sistēmas optimizāciju un lielāku darba efektivitāti. Perspektīvā e-pakalpojumu attīstībai jānodrošina ierēdņu skaita samazināšanās un, atbilstoši, valsts budžeta līdzekļu ekonomija.

Labklājības ministrijai, “Saskaņas” ieskatā, ir jāsniedz deputātiem atskaite par to, cik daudz līdzekļu krīzes apstākļos vajadzēs maznodrošināto, trūcīgo iedzīvotāju, invalīdu vajadzībām, patversmju un pansionātu darbības nodrošināšanai. Nepieciešama statistika par to, kāds ir pieprasījums pēc pabalstiem pašvaldībās, un dati par to, kā patversmu un pansionātu darbinieki ir apgādāti ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, higiēnas un dezinfekcijas precēm.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā ir reģistrēti 116 tūkstoši cilvēku, kuri cieš no elpceļu hroniskām slimībām – tā COVID-19 pandēmijas apstākļos ir riska grupa. Opozīcija vēlas saņemt atbildi, kādā veidā Veselības ministrija plāno aizsargāt šo cilvēku veselību un dzīvību.

Foto: Saeimas Kanceleja