Saeimā sākusies nākamā gada valsts budžeta izskatīšana. Valdības vadītājs to raksturo kā “līdzsvarotu un absolūti vērstu uz attīstību”. Viņš esot lepns par to!

Grūti saprast, kur valdošais olimps saskata līdzsvaru starp ieplānoto 40% algu pielikumu pašiem sev un ienākumu palielinājumu mediķiem 4 – 5% robežās.

Manuprāt, šobrīd pat piedāvāt apspriest budžetu, kas veselības aprūpei paredz mazāk kā pusi no absolūti nepieciešamā, ir amorāli. Valdība mediķus ir pametusi zem covidtanka, un ar šo budžetu vēl pasaka – tā būs arī turpmāk. Domās esam ar jums, bet nauda mums pašiem noderēs!

Jauno ārstu asociācijas biedriem, daudzi no kuriem tagad ir vissmagākajos slimnīcu sektoros, vēl jāatrod laiks un spēks, lai rakstītu Saeimai vēstules – nu, lūdzu, nepazemojiet mūs tik ļoti! Vismaz 10% algu pieaugumu, kā solīts, nodrošiniet. Citādi Latvijas veselības aprūpe noasiņos pavisam.

No Latvijas ik gadus aizbrauc 200 ārstu. Mums šobrīd trūkst 3500 medicīnas māsu. Kas būs pēc kovida un pēc kārtējās “uzmešanas”, ko paredz valdošās koalīcijas sagatavotais 2022.gada budžets?

“Veselības aprūpē strādājošie ir noguruši ne tikai no pārslodzes, mēs izdegam, jo politiķu nejēdzīgo lēmumu dēļ mēs saviem pacientiem nevaram sniegt mūsdienīgu un efektīvu ārstēšanu. Daudz smagāk par garajām darba stundām ir noskatīties, kā par invalīdiem kļūst vai no dzīves aiziet cilvēki, kurus būtu iespējams izglābt,” – pie varas sirdsapziņas mēģina klauvēt mediķi.

Man ir lielas bažas, ka tas var izrādīties veltīgi. Valdošajiem tagad ir citas rūpes. Jāglābj pašiem sevi, savs 30 gadus izlolotais varas kartelis. Bagātīgi jāapdāvina savs galvenais balsts – visu līmeņu ierēdniecība. Ierēdniecība mūsu valstī nav profesionāla, bet politiska, tur gadu gadiem “nosēdušies” partiju ielikteņi un draugu draugi. Tāpēc  arī tā ir tik nespējīga pieņemt  savlaicīgus un grūtus lēmumus, jo vispirms jāskatās maizestēviem mutē.

Šī gadiem selekcionētā kasta valdošajiem ir nepieciešamāka par mediķiem. Apstākļos, kad cilvēki ir tik vīlušies un atsvešinājušies, ka neiet uz vēlēšanām, ierēdņi disciplinēti ies un balsos par savējiem, par varas partijām, jo ir “kauls no viņu kaula”. Zemas aktivitātes apstākļos tas būs izšķiroši, lai varas kartelis saglabātu savu varu. Savukārt mediķi pēc visa, kas ar viņiem izdarīts, ticamāk, vairs nebūs valdošo elektorāts…

Var man oponēt, ka visi algu palielinājumi, sākot no prezidenta un beidzot ar ministriju un pašvaldību ierēdņiem, attiecas uz 2023.gada budžetu, nākamo gadu tas neskar. Tur jau tā būtība – jau tagad  jādod skaidrs “mesidžs” savējiem – ar jums viss būs kārtībā, lai kas notiek valstī. Uz jums nepieciešamība solidarizēties neattiecas, savu dabūsiet, kaut arī tā būs aizņemta nauda… Tikai nākamgad oktobrī atcerieties par mums, labajiem!

Vai to patiesība nesauc par valsts varas nozagšanu?