Ko cilvēki cits citam vēl gadumijā? To, kas mūsu priekšstatos ir labākais, vērtīgākais, visnepieciešamākais.

Īsu Laimes formulu:
SILTUS UN GAIŠUS SVĒTKUS!VESELĪBU! MĪLSETĪBU UN SATICĪBU! LAI NAUDIŅAS PIETIEK!

Tādas pašsaprotamas lietas. Droši vien to mums katram savās Vecgada ētera pēdējās minūtēs vēlēs arī oficiālie amatvīri. Tikai, par 2022.gadu domājot, ieskanas tāds trauksmes zvaniņš – vai šo vienkāršo vēlējumu piepildīšanās nav vairāk apdraudēta kā jebkad iepriekš mūsu pēdējās trīsdesmitgades laikā?

Vai valdība nav parūpējusies, lai siltums un gaisma daudzos Latvijas mājokļos kļūtu par ļoti dārgu un ekskluzīvu lietu? Vai veselības aprūpe mums kļūst pieejamāka, vai – gluži pretēji? Nav jau vairs daudz valstu ES, kas varētu ar Latviju konkurēt par pēdējo vietu medicīnas finansējumā un atbilstīgi arī iedzīvotāju veselības rādītājos…

Vai par saticību Latvijas interešu labā runā valdošo partiju kongresos? Nē, tur spriež par to, ka “mums draugu nav” un “karā visi paņēmieni labi”. Tur runā par to, ka jebkura citādība ir nežēlīgi jāapspiež. Un cilvēki jāmīl tikai tad, ja nav nekādu argumentu viņus ienīst – pēc tautības, valodas vai svinamo dienu pazīmes.

Par naudiņu – tur dažādāk. Tie, kam 40% algas pielikums, noteikti svinēs Ziemassvētkus – lepni un bagātīgi. Tie, kam simbolisko pieaugumu aprīs inflācija, droši vien tā nesvinēs. Domās, kā ietaupīt. Varbūt arī par to – palikt vai aizbraukt?… Sens ticējums saka – Jaungada naktī zirgi runājot skaidrā valsts valodā, nākotni pareģojot. Domāju, viņi mūs brīdinās – būs sarežģīts gads.

Pasaulei, valstij un katrai ģimenei. Ar nedrošību par rītdienu. Ar ekonomisku nestabilitāti. Ar kara iespējamību Eiropā… Tas, par ko zirgi parasti nerunā – ka rītdiena ir vakardienas darbu vai nedarbu rezultāts. Ka, veidojot nākamā gada skices, derētu atcerēties šā gada vilšanos sarakstu un to iemeslus.

Nākamais atkal ir Lielā grābekļa gads – un katram pašam jāizlemj, vai vēlreiz uzkāpt uz tā, lai saņemtu jaunus punus. Vai arī iesniegt skarbu rēķinu valdošajai koalīcijai, kura panākusi, ka vienkāršie vārdi par siltumu, gaismu, saticību un pārticību pie mums izklausās pēc ņirgāšanās.

Novēlu visiem bezkompromisa prasīgumu! Principiālu nesamierināšanos! Piekasīšanos! Iesaistīšanos! Un tad – atkal atgūtu cerību piepildījumu. Citādi zirgiem par nākotni nebūs nekā laba ko teikt.