Prezidents Levits nupat paziņojis, ka esam noskrējuši maratonu, turklāt ar “gandrīz vislabāko rezultātu Eiropā”. Baidos, ka valsts vadītājs tomēr ir mūs apsveicis avansā. Šī distance bija tikai sprints un mums vēl vajadzēs daudz spēka un pacietības līdz finišam – galīgai uzvarai pār COVID-19. Skaitļi jau izskatās labi, SPKC ikrīta informācija par jaunatklātajiem infekcijas gadījumiem liecina, ka to bieži ir mazāk par 10. Tomēr bažas paliek – vai pietiekami plaši tiek veikti COVID testi un vai tie precīzi trāpa potenciālos slimības perēkļos?

Neapšaubu mūsu infektologu un epidemiologu profesionalitāti, šķiet, viņi koronaskrīzes pārbaudījumu izturējuši vislabāk. Vai to pašu var teikt par Saeimu un valdību – šaubos. Iespējamās palīdzības tīklam pārāk daudzi krīt cauri.

Pandēmijas laikā maz palīdzības saņem tieši paši covid slimnieki. Sajūtot vieglus simptomus, daudzi baidās pieteikties testam, jo pozitīva rezultāta gadījumā, kā mazākais, draud ilgstoša karantīna, ilgs atlabšanas periods. Un būtisks ienākumu samazinājums, jo “slimības lapa” nav glābiņš visiem.

Mums ir cilvēki, kas strādā gadījuma darbus, ir tie, kas ar vai bez savas gribas spiesti rēķināties ar “aplokšņu algām”. Ir arī bezpajumtnieki. Un visus šos ļaudis nekāds #paliecmājās neaptur, jo viņiem nav citu iespēju, kā vien katru dienu mājas atstāt, lai nodrošinātu sev iztiku. Te nav nekādu dīkstāves pabalstu, un ja ir, tad tie leģendārie VID aprēķinātie 4 eiro…

Šie cilvēki paši neies un analīzes nenodos, kamēr vien nebūs ļoti slikti. Viņi ir un būs mums līdzās uz ielas, veikalā, tramvajā. Saņemt pozitīvu testa rezultātu viņiem nozīmē nokļūt karantīnā vispār bez iztikas līdzekļiem.

Varam izlikties to neredzam , jo “viņi paši vainīgi”. Taču vīrusa priekšā mēs visi esam vienlīdzīgi. Tas iekapsulēsies šajā vidē un uzglūnēs mums, “pareizajiem”, kam ar nodokļu maksāšanu viss kārtībā, tāpēc palīdzība “pienākas”.

Cīņa ar koronu nav individuāls sporta veids, ne sprints un ne maratons. Tā ir kolektīva atbildība. Un Latvija no infekcijas ir pasargāta tik lielā mēra, cik pasargāti ir visievainojamākie sabiedrības locekļi.

 

Foto: Saeimas Kanceleja