Šodien Saeimas sēdē tiek izskatīts Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas “Lai izmeklētu Latvijas valdības kļūdaino rīcību Covid-19 pandēmijas pārvarēšanas procesā, kā arī nosauktu to politisko amatpersonu vārdus, kuras izraisījušas neatgriezeniski negatīvas sekas Latvijai” galaziņojums.

Šis pasākums, ko neatbilstoši tā būtībai – sauc par parlamentāro izmeklēšanas komisiju, ir kļuvis par kārtējo nodokļu maksātāju naudas bezjēdzīgu izšķiešanu un Satversmē paredzēto principu piesmiešanu. Iepazīstoties ar komisijas galaziņojumu (skat. šeit ) nākas secināt, ka šī komisija nav izpildījusi pat tās nosaukumā noteikto – nosaukt atbildīgās amatpersonas. Saskaņā ar šīs komisijas secināto – sanāk, ka neviens nav atbildīgs par notikušo?

Ka visas nejēdzības ir notikušas pašas no sevis?! Visa Latvijas sabiedrība ir pelnījusi saņemt skaidrojumu par šādu komisijas lēmumu. Pēc būtības – šāds ziņojums ir spļāviens Latvijai kā parlamentārai demokrātijai un visai Latvijas sabiedrībai, kura apmaksā šo klaunādi. Tā ir nekaunīga un visatļautīga Saeimas lemtā ignorēšana no varas koalīcijas puses.

To nevar nosaukt nekā savādāk kā, nevis par izmeklēšanas, bet gan piesegšanas komisiju. Sabiedrībai būtu pamatoti, pieprasīt no komisijas locekļiem, kuri parakstīja šo galaziņojumu, labi zinot ka Saeimas dotais uzdevums nav izpildīts – tagad skaidrot savu rīcību.

Bet komisijas vadītājam Rihardam Kozlovskim vajadzētu vismaz atgriezt valstij savu saņemto atalgojumu par neizdarīto darbu. Tāpat komisijas vadītājam būtu jāskaidro konkrētas “dīvainības” šajā ziņojumā saistībā ar savu rīcību: Savulaik, izmeklēšanas komisijā tika iesniegti divi Saeimas deputāta Ivara Zariņa iesniegumi, par faktiem, kuri atklājās veicot parlamentārās uzraudzības procedūras (Deputātu pieprasījumus) – saistībā ar Vakcīnu iepirkumu sāgu, un saistībā ar TITLED iepirkumu, kad no reklāmaģentūras par neadekvātu cenu tika iepirkts neadekvāti liels respiratoru apjoms, kuri turklāt izrādījās nederīgi. Ja attiecībā uz vakcīniepirkumu situācija ir skaidra – Ģenerālprokuratūra par šiem faktiem ir informēta un ir uzsākusi procesuālas darbības, tad attiecībā uz Titled iepirkumu nav skaidrības par komisijas īstenotajām darbībām.

Proti, lai gan iesniegums ar faktiem par TITLED iepirkuma “dīvainībām” komisijas vadītājam Rihardam Kozlovskim tika iesniegts vēl novembra beigās, uz to joprojām nav sniegta nekāda atbilde, liekot apšaubīt ne tikai komisijas vadītāja rīcības atbilstību komisijas noteiktajam uzdevumam, bet arī likuma prasībām – pārkāpjot Informācijas atklātības likumu.

Ziņojumā maldinoši ir norādīts, ka šis iesniegums bija par “iepirkuma iespējamo neatbilstību normatīvo aktu prasībām”. Patiesībā šajā iesniegumā detalizēti un ar faktiem tika norādīts uz virkni aspektiem, kurus jums bija jāizmeklē, vismaz jāizvērtē – par “dīvaino” piegādātāja izvēli, par neadekvāto darījuma apjomu, nepamatoto cenu, manipulācijām ar dokumentiem, maigi sakot “dīvaino” preces pieņemšanas procedūru, kā rezultātā tika pieņemti gandrīz miljons nederīgu respiratoru, kā arī par valsts interesēm neatbilstošo atbildīgo amatpersonu rīcību šajā darījumā, lai atgūtu radītos zaudējumus, pareizāk sakot – lai neatgūtu tos!

Vēršot uzmanību uz šiem atklātajiem faktiem, komisija tika aicināta tos izvērtēt un vērsties ģenerālprokuratūrā un Finanšu izlūkošanas dienestā, jo izmantojot šo institūciju iespējas – izsekojot šī darījuma plūsmām, būtu iespējams pārliecināties, vai šis aizdomīgais darījums netika veidots kā noziedzīga shēma, kurā iesaistītas arī amatpersonas un politiķi. Komisija “nez kāpēc” to nav izdarījusi. Beidzoties komisijas darbības termiņam, un joprojām nesaņemot nekādu atbildi deputāts Ivars Zariņš pats vērsās ĢP un FID, informējot par šo savu iesniegumu. Šis iesniegums ir publiski pieejams “Saskaņas” tīmekļa vietnē – : https://saskana.eu/2021-covid-titled-iesniegums-pik-2/

Tika saņemta ĢP atbilde, ka informāciju par šādu iesniegumu no Riharda Kozlovska tā nav saņēmusi. Pretēji tam, kas tiek apgalvot komisijas galaziņojumā.
Iespējams, ka jau izbeidzot komisijas darbību, tikai pēc tam, kad Saeimas sēdē (lemjot par galaziņojuma iesniegšanas termiņa pagarināšanu) publiski tika norādīts uz šo komisijas vadības nevēlēšanos reaģēt uz iesniegtajiem faktiem, ir tikušas veiktas formālas darbības, kad tām vairs nav nekādas nozīmes).
Tagad tikai sabiedrības un mediju uzmanība – sekojot, kādas darbības GP, un jo sevišķi Finanšu izlūkošanas dienests veiks ar saistībā ar šo saņemto informāciju, var nodrošināt to motivāciju rīkoties pretēji valdošo politisko spēku interesēm. Ņemot vērā, ka tuvākajā laikā ir jālemj par FID vadītāja pārvēlēšanu, FID rīcība saistībā ar šo iespējami noziedzīgo darījumu varētu būt viens no nozīmīgiem indikatoriem – cik bezkaislīgs un politiski neitrāls ir FID pie esošās vadības.