Iepazīstoties ar Valsts budžetu 2022. gadam, izrādās – tajā joprojām ir paredzēta izdevumu pozīcija “prezidenta flīģeļa iegādei”!

Latvijā vairāk nekā desmito daļu (11,4%) iedzīvotāju skar migrēna – slimība, kas būtiski ietekmē cilvēku dzīves kvalitāti. Taču tās ārstēšanai nauda budžetā nav atrasta.

Jau šī gada vasarā tika savākti nepieciešamie paraksti portālā “Mana balss” Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības(LGPB) iniciatīvu “Par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā” izskatīšanai Saeimā.

Deputāti lielā vienprātībā atbalstīja šīs iniciatīvas tālāku izskatīšanu Saeimā, nododot to Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai. Radot cerību tūkstošiem cilvēku, ka tuvākajā laikā tiem kļūs pieejamāka iespēja uzvarēt tās mokošās galvas sāpes.

Taču turpinot izskatīt šo iniciatīvu, pēc 26. oktobra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, komisijas vadītājs paziņoja, ka tikai “2023.gadā valstij vajadzētu sākt kāda no migrēnas novēršanai paredzētā medikamenta kompensēšanu”.

Izrādās, ka nevienam joprojām nav īsti skaidrs, cik liels finansējums būtu nepieciešams, lai migrēnas ārstēšanai nepieciešamos preparātus varētu iekļaut kompensējamo medikamentu sarakstā. NVD un LGPB aplēses atšķiras nozīmīgi – desmitām reižu. Saskaņā ar LGPB pausto – iesākumam varētu pietikt ar 200 tūkstošiem eiro finansējumu.

Ņemot vērā, ka 2022. gada valsts budžetā ir paredzēts finansējums “prezidenta flīģelim” 183 921 eiro apmērā, no kā prezidenta kanceleja it kā nu esot gatava atteikties, tad šo, jau budžetā ieplānoto finansējumu ir iespējams izmantot citam mērķim – piemēram, migrēnas ārstēšanai, kas kā reiz sastāda apmēram to summu, kuru iesākumam varētu novirzīt migrēnas ārstēšanai jau 2022.gadā – tā, kā to vēlējās Latvijas Galvassāpju pacientu biedrība.

Šis ir tas gadījums, kad “labāk zīle rokā, kamēr mednis vēl kokā” – zinot, cik čakli ir politiķi solīt kaut ko uz nākamajām vēlēšanām, un pēc tam to nepildīt. Diemžēl tieši šāda situācija patreiz veidojās ap šo migrēnas ārstēšanas iniciatīvu – solot to sākt īstenot tikai pēc nākošajām Saeimas vēlēšanām. Ja tā nav tikai kārtējā vēlētāju maldināšana, un deputāti ir patiesi savā vēlmē palīdzēt ar migrēnu sirgstošajiem, nekas netraucē to sākt darīt jau ar nākošo gadu – nauda budžetā tam ir atrasta. – tā, Ivars Zariņš, kurš sagatavojis un iesniedzis Valsts 2022.gada budžetā uz 2.lasījumu šādu priekšlikumu.

Paradoksāli sanāks, bet nauda, kas tika paredzēta “prezidenta flīģelim”, lai dāvātu cilvēkiem labu garastāvokli, sniegs to daudz vairāk cilvēkiem, ja netiks tam iztērēta – bet gan novirzīta migrēnas ārstēšanai.

Balsojums par šo priekšlikumu, kurš ir “fiskāli neitrāls”, būs kārtējais patiesības brīdis, jo uzskatāmi visai sabiedrībai parādīs, cik patiesi savos solījumos ir šīs Saeimas deputāti, kuri solās migrēnas sirgstošajiem palīdzēt.