Ekonomikai nenoteiktība ir ārkārtīgi destruktīva. Cik ilgi pastāvēs sociālā distancēšanās un ar to saistītie ierobežojumi? Kuri ierobežojumi, kad un ar kādiem nosacījumiem tiks atcelti? Desmitiem tūkstošu uzņēmumu ir ļoti svarīgi iegūt kaut aptuvenas atbildes uz šiem jautājumiem.

Turklāt izstrādāt šādu “ceļa karti” ir pat ļoti iespējams. Kas ir galvenā bīstamība nekontrolētai slimības izplatībai? Veselības aprūpes sistēmas pārslogošana. Pēc statistikas datiem, aptuveni 20% saslimušo nepieciešams hospitalizēt. 15% no viņiem nepieciešama intensīvā terapija, kā arī mākslīgā plaušu ventilācija. Pašlaik valstī ir 400 plaušu ventilācijas aparātu un apmēram tikpat gultasvietu intensīvajā terapijā. Plus apmēram 1600 “infekciju” gultasvietu.

Tas nozīmē, ka sistēma izjutīs pārslodzi pie apmēram 10 – 13 tūkstošiem inficēto. Pašlaik infekcija konstatēta 909 cilvēkiem. Skaidrs, ka daudzi no viņiem jau izveseļojušies. Uz šodienu hospitalizēti 29 inficētie, trīs ir smagā stāvoklī. Bet pat tad, ja kā atskaites punktu ņemsim 909 inficētos un veiksim ļoti aptuvenu aprēķinu, tad līdz sarkanā līmeņa atzīmei (uz 10 000 saslimušajiem) līdz gada beigām, kad, ļoti ticams, parādīsies vakcīna un zāles pret COVID – katru dienu saslimušo skaitam būtu jābūt 38 cilvēkiem. Ja mazāk par 38 dienā – tad sistēma netiks pārslogota.

Taču izplatības kontrole Latvijā bijusi tik veiksmīga, ka mums vidēji dienā bija 15 gadījumi. Ja skaitām pēdējās divas nedēļas, tad tikai 9 jauni gadījumi dienā! Secinājums vienkāršs – ierobežojumi pakāpeniski jāatceļ. Un valdība jau sper pirmos soļus šajā virzienā. Taču ir nepieciešama skaidra “ceļa karte” atkarībā no jaunu inficēšanās gadījumu skaita dienā.