Šodien Mandātu, ētikas un iesnieguma komisija skatīja 12 144 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu “Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka “Marss” vietā!”. Sabiedrība lūdz saglabāt 34 senās liepas bijušajā “Marss” teritorijā un izveidot tur parku. Taču VAS “Valsts nekustamie īpašumi” vēlas minētajā teritorijā būvēt jaunu Valsts drošības dienesta (VDD) ēku.

«Saskaņas» deputāti uzskata, ka “Valsts nekustamo īpašumu aģentūrai” (VNĪ) ir jāatrod alternatīva jaunās VDD ēkas atrašanās vietai. VNĪ ir Latvijas lielāko vērtību – zemes un ēkas pārvaldītājs, un tā rīcībā ir pieejamas daudzas neapdzīvotas ēkas, kuras varētu piemērot Valsts drošības dienesta vajadzībām.

“Mēs esam par esošo resursu racionālu izmantošanu,  stāsta  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājas biedrs Vitālijs Orlovs.  «Saskaņas» deputāti piekrīt kolektīvā iesnieguma autoriem un nevar atbalstīt projektu, kas nelabvēlīgi ietekmēs cilvēku veselību pilsētā, kur gaisa kvalitāte ir īpaši problemātiska.

«Saskaņa» atgādina, ka valstī ir jāveido klimatam neitrāla politika un jāieklausās sabiedrībā, veidojot zaļu, drošu un pilsētniekiem draudzīgu vidi. Bijušais velotreks atrodas blakus vienai no noslogotākajām Rīgas maģistrālēm – Brīvības gatve. Līdzās velotrekam aktīvi attīstās jauns biznesa un dzīvojamo ēku komplekss, tādēļ iedzīvotāji un darbinieki ir ieinteresēti parka izveidē.

Ir izveidojusies sadursme starp nacionālās drošības un vides tiesību aizsardzību, taču projektā jau ieguldīti ievērojami nodokļu maksātāju naudas līdzekļi.

Ir vispārzināms fakts, ka koki, pārveidojot oglekļa dioksīdu skābeklī, palīdz attīrīt gaisu un absorbē transportlīdzekļu radīto kaitīgo piesārņojumu. Savulaik Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir atzinusi, ka gaisa piesārņojums, ir būtiskākais vides risks cilvēka veselība,” skaidro deputāts un mediķis Vitālijs Orlovs.

Arī Eiropas Revīzijas palāta pievienojas PVO viedoklim, un savā ziņojumā par gaisa piesārņojumu (Nr.23/2018) apliecina, ka katru gadu aptuveni 400 000 cilvēki mirst priekšlaicīgā nāvē, kuru izraisa pārmērīgs gaisa piesārņojums ar putekļu daļiņām, slāpekļa dioksīdu un ozonu. Eiropas iedzīvotāji joprojām elpo piesārņotu gaisu galvenokārt tāpēc, ka tiesību akti ir pielaidīgi un klimatu politika tiek kūtri īstenota.