Šodien 24.martā Saeimas 18.marta otrajā sēdē tiks izskatīts Saskaņas deputātu pieprasījums veselības ministram D.Pavļutam “Par veselības ministra izvairīšanos sniegt konkrētu informāciju saistībā ar Covid-19 vakcīnu iepirkumu” (Nr.50/P13)

Pieprasījuma izskatīšanas gaitā atklātie fakti liek pamatoti apšaubīt Veselības ministrijas(VM) dienesta pārbaudes rezultātus, kas liecina vai nu par paviršu dienesta izmeklēšanas veikšanu, vai arī par mēģinājumu slēpt lietas patiesos apstākļus un patiesos atbildīgos par notikušo.

Šis pieprasījums tika iesniegts veselības ministram 12.februārī, pēc tam, kad ministrs izvairījās sniegt atbildes uz lielāko daļu no deputātu jautājumiem “Par Veselības ministrijas veiktās dienesta pārbaudes rezultātiem un patiesajiem atbildīgajiem saistībā ar vakcīnu iepirkumu”(Nr.172/J13).

No dienesta ziņojuma izriet, ka pieprasījumu par BioNTech/Pfizer vakcīnas pasūtījumu Latvija saņēma 16.novembrī, ar atbildes sniegšanas termiņu – 18.novembris.

Lai lemtu par šo vakcīnas iepirkumu, Veselības ministrija (VM) sasauca sēdes 17, 18, 19.novembrī. Ir acīmredzami, ka būtiskākās sēdes, kurās tika izlemts iegādāties ļoti ierobežotu BioNTech/Pfizer vakcīnas devu apjomu, ir – 17 un 18.novembris, jo jau 18.novembrī NVD nosūtīja informāciju EK, ka Latvija piekrīt iegādāties BioNTech/Pfizer ierobežotā apjomā.

Taču neskatoties uz to, tā saucamajā “dienesta pārbaudē” notikušais 17.novembra sanāksmē ziņojumā “nez kāpēc” gandrīz vispār nav atspoguļots – nesatur nekādus konkrētus faktus, ir tikai vispārīgs apgalvojums par “negatīvu attieksmi par BioNTech/Pfizer vakcīnu iegādi”.

Tāpat savādi, ka VM “dienesta pārbaude” nav pacentusies noskaidrot katras konkrētās personas pausto viedokli sanāksmēs, un VM izvairījās to paust arī uz deputātu pieprasītajiem jautājumiem, lai gan tieši šī informācija dotu iespēju sākt noskaidrot, kas tad īsti un kā ir ticis lemts šajās sanāksmēs.

Nav saprotams, ko tad īsti ir pārbaudījusi “dienesta pārbaude”, ja sēdes netika protokolētas, sēdes ieraksts netika veikts, bet sēdes dalībnieku viedoklis nav noskaidrots?

Tāpat nav saprotams, kāpēc dienesta pārbaudes rezultātā, kā viena no atbildīgajām amatpersonām par notikušo ir atzīts Ainārs Lācbergs, kurš sagatavoja šo vakcīnu pasūtījumu(order form), ja no pārbaudes rezultātiem tas nekādīgi neizriet, bet tieši pretēji – tiek apgalvots, ka Lācbergs “order form” ir sagatavojis saskaņā ar 2020.gada 18.novembra un 19.novembra sanāksmēs pieņemtajiem lēmumiem.

Taču turpat, dienesta ziņojumā, tiek apgalvots, ka “komisija nav guvusi pārliecību, ka šajā sanāksmē būtu pieņemts konkrēts lēmums par BioNTech/Pfizer vakcīnas 100 000 devu iegādi”.
Savukārt, kuras amatpersonas uzdevumā Lācbergs ir sagatavojis šādu vakcīnas pieteikumu – to “dienesta pārbaude” nez kāpēc nav pacentusies noskaidrot.

Jo sevišķi dīvaini ir tas, ka “dienesta pārbaudē” netika noskaidrots, ka patiesībā Latvija par šo vakcīnu iepirkumu tika informēta nevis 16. novembrī, kā tas tiek apgalvots, bet gan – jau 11. novembrī! Nav saprotams, ar ko visu šo laiku nodarbojās atbildīgās amatpersonas, un kādēļ tikai 17.novembrī tika sasaukta pirmā sēde, lai lemtu par BioNTech/Pfizer vakcīnas iepirkumu?!

“Šī situācija, kad “dienesta pārbaudē” pazūd reāli notikusī lietu kārtība, rada “de ja vu” sajūtu ar OIK afēru, kur arī kādā ministrijā pazuda kāda ministra iniciētās dienesta pārbaudes rezultāti saistībā ar ministrijā pieņemtajiem OIK lēmumiem” – ironiski atzīmē šī pieprasījuma iniciators, deputāts Ivars Zariņš.

Liekulīgi un nožēlojami ir mēģināt novelt visu atbildību par notikušo tikai uz kādu no ierēdņiem, situācijā, kad vakcināciju šī valdība redz kā vienīgo savu izejas stratēģiju no Covid krīzes.
Šāda situācija, kad vakcīnu iepirkums ir ticis atstāts bez jebkādas politiskās uzraudzības, visu atbildību par to nogrūžot uz ierēdņiem, uzskatāmi apliecina šīs varas bezatbildību, mazspēju un nekompetenci – nespēju rīkoties un pieņemt adekvātus lēmumus. Latvijas sabiedrībai par šo varas bezatbildību atkal nāksies samaksāt ar savām dzīvībām.

Veselības ministrs, pēc šī “Saskaņas” deputātu pieprasījuma saņemšanas, kurā pamatoti tika apšaubīta Veselības ministrijas veiktās dienesta pārbaudes rezultātu pamatotība, ir ierosinājis veikt atkārtotu dienesta pārbaudi. Savukārt, Ainārs Lācbergs vairs netiek identificēts kā viens no iespējamajiem vainīgajiem.