Deputāts Vitālijs Orlovs iesniedza priekšlikumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, (PVN) lai noteiktu nodokļa samazināto likmi piecu procentu apmērā tādām kompensējamām zālēm, kas ir iekļautas valsts Kompensējamo zāļu sarakstā.

Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp ES dalībvalstīm. Zāļu iegādes kompensācijas sistēma nodrošina pacientiem iespēju saņemt noteiktu slimību ārstēšanai nepieciešamos medikamentus, kurus pilnībā vai daļēji apmaksā valsts un kuri ir iekļauti valsts Kompensējamo zāļu sarakstā. Ja zāles ir iekļautas  šajā sarakstā, tad automātiski tās kļūst lētākas un pieejamākas pacientiem.

“Zāļu ražotāji  sen uzskata Latviju, Lietuvu un Igauniju par vienotu tirgu, tikai atšķirība starp Latviju un kaimiņvalstīm ir tāda, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs. Zāļu cena Latvijā veidojas šādi: ražotāja cena+ PVN 12%, + zāļu vairumtirgotāju uzcenojums + aptieku uzcenojums, “ norāda deputāts Orlovs.

Medikamentu nepieejamība palielina saslimšanas ilgumu un  nelabvēlīgi ietekmē pacientu veselību, tādēļ Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā tika saņemta  14 079   pilsoņu iniciatīva “Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%”. Iedzīvotāji ir satraukti par zāļu dārdzību Latvijā, salīdzinot ar zāļu cenām kaimiņvalstīs, un lūdz mainīt normatīvos aktus un zāļu cenu politiku, padarot tās pieejamas visiem.
Savukārt Konkurences padome 2019. gada 25. novembra tirgus uzraudzības ziņojumā ir secinājusi – pat ja zāļu ražotāji medikamentiem Latvijā nosaka zemākas cenas nekā Lietuvā un Igaunijā, cenu veidošanas mehānisma dēļ Latvijas patērētājiem zāles var izmaksāt dārgāk. Tāpēc Konkurences Padome rosina atbildīgās institūcijas veidot jaunu mehānismu, kas Latvijas patērētājiem kompensējamās un nekompensējamās zāles padarītu finansiāli pieejamākās.