Deputāts Ivars Zariņš iesniedza priekšlikumu, lai precizētu likumprojekta “Rīgas domes atlaišanas likums” īsteno mērķi – novērst situāciju, ka Rīgas  dome pilda pašvaldības autonomo funkciju – organizēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, un nodrošināt, lai tiktu īstenots jauns atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu iepirkums priekš tiem pašiem pakalpojumu sniedzējiem, bet Saeimas varas koalīcijas politiskajā pārraudzībā.  Šis likums tiek pieņemts  atbilstoši “bezkompromisa tiesiskuma principiem”, tāpēc šo likumu nevar uzskatīt par nelikumīgu, lai arī kāds tam nebūtu pamatojums.

Piedāvāju lietas saukt īstajos vārdos un skaidri norādīt, kāpēc ir vajadzīgs šāds likums par Rīgas domes atlaišanu, kurā kā iemesls domes atlaišanai tiek norādīta tieši atkritumu apsaimniekošana Rīgā, paskaidrojot kāpēc patiesībā to ir nepieciešams pieņemt steidzami – kamēr vēl nav īstenots jaunais daudzu miljonu vērtais atkritumu apsaimniekošanas līgums”, norāda “Saskaņas” deputāts Ivars Zariņš.

Rīgas domes atkritumu krīzes stāsts aizsākās tālajā 2018. gadā, kad Nacionālās apvienības VARAM ministrs Kaspars Gerhards valdībā iesniedza likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Tiesa gan šis Nacionālās apvienības politiskais šovs vainagojās ar fiasko. Šobrīd šo stāstījumu turpina ministrs Juris Pūce, bet vai tiešām runa ir par domes vairākkārtējiem pārkāpumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā? Līdz pat šim brīdim nav notikuši pārtraukumi atkritumu apsaimniekošanas procedūrā, un visiem rīdziniekiem šī apsaimniekošana saglabājas līdzšinējā kārtībā.

“Jāatgādina, ka Rīgas dome ir ievēlēta demokrātisko vēlēšanu rezultātā, rīdzinieki ir izdarījuši savu izvēli. Likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu ir nepietiekami pamatots, arguments par pašvaldības autonomo funkciju nepildīšanu ir apšaubāms”,
secina deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

«Saskaņas» frakcijas deputāti nevar atbalstīt juridisku brāķi un nepieļaujami nepamatotu likumdošanas praksi. Likuma akceptēšanas gadījumā, tiks izjaukta tiesiskā stabilitāte un pašvaldības rīcības brīvība autonomo funkciju organizēšanā. Deputāti uzskata, ka domes atlaišana ir galējs līdzeklis, turklāt šādam lēmuma ir nepieciešama neapstrīdama argumentācija un tiesisks pamatojums.

Foto: Ernests Dinka, Saeima