Latvijā pakāpeniski atkal pieaug COVID-19 izplatība, un valdība, nespējot panākt vakcinācijas aptveres rādītāju uzlabošanos, ķeras pie piespiedu mēriem. Saeimā iesniegts likumprojekts par obligātu vakcināciju atsevišķām strādājošo kategorijām: izglītības, veselības aprūpes un sociālās jomas darbiniekiem. Tos, kuri nevarēs uzrādīt atbilstošu sertifikātu, draud atlaist no darba.

Saeimas “Saskaņas” frakcija uzskata, ka ar šādām metodēm nav iespējams panākt vēlamo rezultātu – sabiedrības pasargāšanu no saslimšanas.

Valdība ilgstoši ir darījusi visu, lai cilvēki neuzticētos tās lēmumiem. Apšaubāmi iepirkumi, neskaidri vakcīnu iegādes līgumi, neveiksmīgas PR kampaņas, augstprātīga un nekonsekventa komunikācija ar sabiedrību, īpaši ar tās krieviski runājošo daļu, pamatoto bažu un jautājumu ignorēšana, dārga un strādāt nespējīga vakcinācijas biroja izveide – to visu cilvēki redz, vērtē un izdara secinājumus. Un šis secinājums ir: valdībai nevar uzticēties, tās rīcība COVID pandēmijas apstākļos ir apšaubāma. Tas ir īstais cēlonis, kāpēc cilvēki kavējas saņemt vakcīnu, tieši tas dod augsni dažādu “antivakseru” ietekmei.

Tā vietā, lai kliedētu šaubas par vakcīnu drošumu, konsekventi un lietišķi skaidrotu imunizācijas nepieciešamību, valdība fantastiskos apmēros šķērdē līdzekļus neveiksmīgai reklāmai, lielu algu maksāšanai nevajadzīgiem darbiniekiem, apšaubāmām loterijām un citām bezjēdzīgām lietām, par kurām sabiedrība nav saņēmusi pilnu atskaiti.

Savukārt ģimenes ārstiem – tiem cilvēkiem, kuriem sabiedrība viennozīmīgi uzticas, trūkst kapacitātes (līdzekļu, palīgpersonāla), lai sasniegtu ikvienu savu pacientu, runātu ar viņu un pārliecinātu vakcinēties – savās un visas sabiedrības interesēs.

Par veselības aprūpes jautājumiem visgudri spriež neprofesionāļi, ārstus atbīdot otrajā plānā un neiedziļinoties viņu vajadzībās. Valdība neuztver viņus kā sabiedrotos, bet darbojas autonomi un, diemžēl, neprofesionāli. Taču veselības aprūpes organizēšana ir sarežģīts mehānisms, nevis kāda PR vienreizēja akcija. Mediķiem ir vajadzīga uzticēšanās un pietiekams finansējums, tad arī vakcinācijas process sasniegs vajadzīgos rezultātus.

Saeimas “Saskaņas” frakcija uzskata, ka nav pieļaujama situācija, ka ar veselību saistīti lēmumi cilvēkiem tiek uzspiesti, nevis viņi tiek pārliecināti ar argumentiem un faktiem. Mēs neatbalstīsim lēmumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā”, kas paredz šādu pieeju.

“Saskaņas” frakcija pieprasa:

1. pilnu un detalizētu atskaiti par visiem valdības tēriņiem vakcinācijas procesa nodrošināšanā;
2. principiālu vakcinācijas procesa organizēšanas maiņu – mākslīgi izveidotu struktūru, to darbinieku algošanai, reklāmas kampaņām, loterijām u.c. paredzētos līdzekļus jānovirza veselības aprūpes sistēmai, pirmām kārtām ģimenes ārstu praksēm, kas daudz sekmīgāk un profesionālāk spēj risināt veselības aprūpes procesus, tostarp vakcināciju.