Satversmes tiesa, atzīstot, ka izglītības reforma mazākumtautību skolās atbilst Satversmei, ir uzņēmusies atbildību par bēdīgu nākotni bērniem. Diemžēl ST ir ignorējusi argumentētu kritiku un vecāku, profesionālu izglītības darbinieku un starptautisku organizāciju bažas, uzskata “Saskaņas” Saeimas frakcija.

Šodien, 23.aprīlī, Satversmes tiesa pieņēma lēmumu atzīt, ka izglītības reforma, kas paredz bilingvālās izglītības programmu sašaurināšanu un pilnīgu pāreju uz mācībām latviešu valodā, atbilst Satversmes 91., 112., un 114.pantam. Prasību tiesā bija iesnieguši SDP “Saskaņa” Saeimas frakcijas deputāti.

“Mēs rūpīgi izpētīsim visu sprieduma tekstu un lemsim, kā rīkoties tālāk,” saka Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāts Boriss Cilevičs, kurš Satversmes tiesā pārstāvēja prasības iesniedzējus. “Taču ir skaidrs jau tagad: par lielu nožēlu, Satversmes tiesa ir solidarizējusies ar valdošo politisko eliti un ir uzņēmusies daļu atbildības par politizētu un nepamatotu reformu. Izglītības sistēma atšķirīgi funkcionēs de jure un de facto. Uz papīra būs mundras atskaites par reformas ieviešanu, bet praksē bērni kļūs par nepārdomāta eksperimenta upuriem. Diemžēl tiesneši nesadzirdēja argumentus, ko prasības izskatīšanas gaitā minēja skolu direktori un pedagogi. Skolās trūkst skolotāju. Pedagogi, kuriem dzimtā ir latviešu valoda, netiecas mācīt nacionālo mazākumtautību skolās. Laiks, kas atvēlēts mācību priekšmetu apguvei, tiks veltīts latviešu valodas apguvei. Reformas īstenošana neizbēgami novedīs pie izglītības kvalitātes pazemināšanās un, atbilstoši tam, pie konkurētspējas pazemināšanās lielai daļai skolu beidzēju.”

Skolas izglītības nepilnvērtīgu apguvi vecāki kompensēs, pieņemot privātskolotājus. Bet bērniem, kuru vecāki nevar atļauties tādus izdevumus, aizvērsies sociālie lifti, piemēram, bezmaksas augstākās izglītības iespēja. Tādējādi dzimtā valoda būs vēl nozīmīgāks faktors sociālās atsvešinātības un segregācijas riskiem.

No Satversmes tiesas sprieduma izriet, ka jautājums par privātajām skolām vēl tiks izskatīts kā atsevišķa lieta (tiks apvienoti trīs privāti prasības pieteikumi). Satversmes tiesa ir atzinusi starptautisko organizāciju kritiku par izglītības reformu, bet nav ņēmusi to vērā.