Šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, Rīgas domes pagaidu administrācija deputātiem atskaitījās par savu darbību ārkārtas situācijā. Pašvaldības pagaidu vara tā arī nespēja atbildēt uz «Saskaņas» jautājumu, kad beidzot pensionāriem tiks atjaunoti bezmaksas braucieni sabiedriskajā transportā. Par to tiekot gaidīts epidemiologu slēdziens.

– Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija jau otro reizi aicina Rīgas domes pagaidu administrāciju atskaitīties par darbu. Jau iepriekšējā reizē mēs asi kritizējām galvaspilsētas pagaidu varu par to, ka rīdziniekiem samazināts sociālās palīdzības apjoms, pieprasījām administratoriem atjaunot bezmaksas sabiedrisko transportu visām iepriekšējām grupām. Šoreiz administratori vismaz bija sagatavojušies: burtiski stundu pirms sēdes pagaidu administratori pieņēma lēmumu par bezmaksas braucienu atjaunošanu vismaz izlaiduma klašu skolēniem, 3.grupas invalīdiem un daudzbērnu ģimeņu vecākiem, – pastāstīja Regīna Ločmele-Luņova. – Taču tas ir nepietiekami! Jāatjauno bezmaksas braucieni pensionāriem. Atbildot uz manu un Sergeja Dolgopolova tiešu jautājumu, kad tas tiks izdarīts, pagaidu administrācija izvairījās no politiskās atbildības, norādot, ka gaida epidemiologu slēdzienu.

Regīna Ločmele-Luņova uzsver, ka pasākumi, kas tiek veikti cīņā pret epidēmiju, nedrīkst pasliktināt gados vecāko rīdzinieku materiālo stāvokli.

– Realitāte ir tāda, ka ir braucieni, no kuriem pensionārs atteikties nekādi nevar. Piemēram, valstī atjaunota ambulatoro pakalpojumu sniegšana. Daudziem gados vecākiem cilvēkiem vajag veikt izmeklējumus, nodot analīzes, kas, ņemot vērā viņu vecumu un veselības stāvokli, ir absolūti nepieciešams. To ne vienmēr var izdarīt netālu no dzīvesvietas. Brauciens tur un atpakaļ – tie ir vairāk nekā divi eiro, kas vairumam mūsu pensionāru, no kuriem piektā daļa saņem minimālo pensiju, ir nozīmīga summa. Tāpēc atvieglojumi ir jāatjauno. Pagājušajā nedēļā Saeimas valdošais vairākums noraidīja variantu par pakāpenisku bezmaksas braucienu atjaunošanu pensionāriem. Opozīcija ierosināja sākumā vismaz ieviest pensionāriem bezmaksas braucienu stundas no 10.00 līdz 16.00, kad sabiedriskajā transportā ir vismazākā pasažieru plūsma. Tomēr arī tāds kompromisa variants no koalīcijas puses tika noraidīts, – atgādina deputāte.

Regīna Ločmele-Luņova arī atzīmēja, ka komisijas sēdē tika aktualizēts jautājums par pašvaldības sociālās palīdzības sniegšanas kritērijiem krīzes laikā. Pēc deputātes domām, pašvaldībām ir jāmīkstina prasības pabalstu saņemšanai, jo pašlaik nabadzības riska grupā nokļuvuši arī tie rīdzinieki, kuriem agrāk sociālais atbalsts nebija nepieciešams. Taču tagad viņi vispirms saņem atteikumu no VID dīkstāves pabalsta saņemšanai, bet pēc tam – atteikumu krīzes palīdzībai no Rīgas pašvaldības. Rīgas pagaidu administrācija it kā nepamana šos cilvēkus, un tas nav pieļaujams!