Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāti iesnieguši vairāk nekā 40 priekšlikumus valsts 2021.gada budžeta projektam un to pavadošajiem likumprojektiem.

“Iepriekšējās krīzes laikā cilvēku vajadzības tika upurētas ekonomikas saglabāšanas vārdā – rezultātā tika zaudēti gan cilvēki, gan ekonomika. Tagad vēsture atkārtojas – pastāv draudi gan vienam, gan otram,” saka Saeimas “Saskaņas” frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. “Mūsu iesniegtie priekšlikumi valsts 2021.gada budžeta projektam ir vērsti vienkārša mērķa sasniegšanai – lai palīdzētu sociāli mazaisargāto grupu iedzīvotājiem pārlaist šos grūtos laikus un noturēties uz ūdens vietējam biznesam, kas īpaši cietis no COVID-19 pandēmijas”.

Saeimas “Saskaņas” deputāti rosina samazināt PVN likmes nepieciešamākajām precēm un pakalpojumiem no pašreizējā 21% uz 18%. Analoģiski pasākumi jau tiek piemēroti citās Eiropas Savienības valstīs. Šāds nodokļu samazinājums sociālekonomiskās krīzes apstākļos ļauj nedaudz samazināt uzņēmumu izdevumus un veicinās cenu samazināšanos pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem.

“Saskaņas” frakcija iebilst pret valdības plānotajām izmaiņām iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) sadalījumā starp valsti un pašvaldībām. Par 5% samazinot pašvaldībām novirzāmo IIN daļu, valdība tām atņem vairāk nekā 90 milj.eiro ieņēmumus. Tas būtiski samazina iedzīvotāju iespējas saņemt pakalpojumus un sociālo palīdzību, kas pašreizējos apstākļos ir nepieļaujami.

Lai sniegtu atbalstu iedzīvotāju kategorijām, kuras krīzes situācijā ir visneaizsargātākās, “Saskaņas” frakcija sagatavojusi daudzus priekšlikumus sociālajā jomā. Var minēt tādus kā neapliekamā minimuma paaugstināšana pensionāriem no 330 eiro uz 500 eiro, masku iegāde maznodrošinātajiem, bezdarbnieku pabalsta nodrošināšana deviņus, nevis astoņus mēnešus u.c. Iesniegts arī priekšlikums nākamgad palielināt ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu ne mazāku kā 50 eiro, par otro ne mazāku kā 100 eiro, par trešo un katru nākamo bērnu – ne mazāku kā 150 eiro mēnesī.

“Saskaņa” prasa par 34 miljoniem eiro palielināt veselības aprūpes budžetu, lai nodrošinātu medicīnas pakalpojumu rindu samazināšanu un paplašinātu kompensējamo medikamentu pieejamību.

Frakcijas deputāti atbalsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšlikumus valsts 2021.gada budžetā pieprasīt papildus finansējumu kompetencēs balstītā izglītības satura ieviešanai; nodrošināt pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu daļēju darba samaksas finansēšanu no valsts budžeta bērnu no 1,5 gadu vecuma nodarbinātajiem pedagogiem; nodrošināt papildus finansējumu augstskolu asistenta amata zemākās darba algas likmes pielīdzināšanai vispārējās izglītības pedagogu zemākai darba algas likmei; pieprasīt ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai ne mazāku par 0,15 procentiem no iekšzemes kopprodukta; turpināt īstenot sociālā atbalsta programmu pedagogiem, kuri zaudē darbu skolu tīkla optimizācijas rezultātā, kā arī paplašināt attiecīgās programmas saņēmēju loku, u.c.

Lai stiprinātu informatīvo telpu un nodrošinātu informācijas pieejamību, “Saskaņa” aicina piešķirt papildus finansējumu 0,5 milj.eiro apmērā sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem nacionālo minoritāšu valodās, 0,5 milj. eiro – drukātiem plašsaziņas līdzekļiem nacionālo minoritāšu valodās.

Kopumā Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāti valsts 2021. gada budžeta projektam iesnieguši vairāk nekā 40 priekšlikumu.