Saeimas  “Saskaņas” frakcijas deputāti pieprasa premjerministram Krišjānim Kariņam sniegt informāciju par to, kādus pasākumus Labklājības ministrija veikusi, lai novērstu pašreizējo situāciju, kad COVID-19 masveidā izplatās  sociālās aprūpes centros.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, līdz pagājušā gada 14.decembrim  ar COVID-19 jau bija inficējušies  1087 sociālās aprūpes centru klienti un 427 darbinieki. Slimība turpina izplatīties. Pansionātos  dzīvo cilvēki gados, ar hroniskām slimībām, kas pakļauti riskam saslimt ar COVID-19 smagi vai pat letāli. Vīruss ciešas kopdzīves apstākļos, neizbēgami tuvos kontaktos izplatās īpaši strauji – rūpējoties par veciem cilvēkiem, nav iespējams ieturēt 2 metru distance.

Pēc Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāta  Andreja Klementjeva teiktā, pašreizējā traģiskā situācija ir rezultāts tam, ka Labklājības ministrija  laikus neveica pasākumus, lai sagatavotu sociālās aprūpes centrus otrajam COVID-19 vilnim.

“Tas pats tika novērots Eiropas valstu pansionātos, kuras COVID-19 smagi skāra pirmajā vilnī. Bet Latvija no šīs pieredzes neizdarīja nekādus secinājumus!” – saka Andrejs Klementjevs. “Mūsu sociālās aprūpes centri nebija pietiekami izolēti, netika ievērota karantīna pansionātu iemītniekiem, kuri atgriežas no slimnīcām, no kurienes viņi arī ienesa vīrusu. Sociālo darbinieku algas ir tik niecīgas, ka cilvēki ir spiesti strādāt vairākos pansionātos, kas, protams, palielina COVID-19 izplatīšanās risku. Labklājības ministrija savlaicīgi neieviesa mehānismu, lai noteiktu piemaksas pansionātu personālam, kas strādā paaugstināta riska apstākļos. Toties  40 Labklājības ministrijas darbinieki saņēma prēmijas – vēl pavasarī, pirmās ārkārtas situācijas laikā – acīmredzot par labu darbu cīņā pret pandēmiju…   ”

“Saskaņa” prasa, lai premjerministrs Krišjānis Kariņš sniedz detalizētu informāciju par papildus mehānismiem COVID-19 izplatības kontrolei sociālās aprūpes centros, par to, kā valsts sargā no vīrusa gan klientus, gan pansionātu darbiniekus. Un pieprasa sniegt vērtējumu Labklājības ministrijas darbībām, kad tikai pagājušā gada decembrī (!), kad pandēmija jau plosījās pilnā sparā, izteica iniciatīvu pārdalīt līdzekļus par labu sociālās aprūpes centriem.