Opozīcijas deputāti aicina Valsts prezidentu izmantot prezidentam dotās tiesības nākt ar savu likumdošanas iniciatīvu un iniciēt parlamentārās debates par nepieciešamajiem risinājumiem un uzlabojumiem Parlamentārās izmeklēšanas komisiju likumā, lai nodrošinātu iespēju reālai izpildvaras uzraudzībai, kura ir paredzēta Latvijas Satversmē, taču reāli nedarbojas, jo parlamentārās izmeklēšanas normatīvais regulējums likumā ir izveidots tā, lai šādu izmeklēšanu varētu pārvērst pilnīgā profanācijā. Un, degradējoties Latvijas politiskajai videi, šī iespēja tad nu gandrīz visu laiku tiek arī izmantota. Rezultātā Latvijā parlamentārā izmeklēšana ir nekas vairāk kā bezjēdzīga valsts līdzekļu tērēšana un Satversmē paredzētās iespējas, un Latvijas kā demokrātiskas parlamentāras valsts piesmiešana.

Demokrātija darbojas kā efektīvs valsts pārvaldes instruments tikai tad, ja tiek nodrošināta reāla varas un opozīcijas sāncensība, kurai sabiedrība var sekot līdzi un brīvi izdarīt savu politisko izvēli. Parlamentārā izmeklēšana ir viens no šādiem būtiskiem sāncensības instrumentiem.

Jau iepriekš Saeimas opozīcija, pēc «Saskaņas» frakcijas deputāta Ivara Zariņa iniciatīvas vairākkārtīgi iesniedza likumdošanas iniciatīvas par PIK tiesisko saturu, atgādinot, ka tieši parlamentārās izmeklēšanas komisijas ir viens no tiem orgāniem, caur kuru parlaments var pārraudzīt izpildvaras darbību. Taču valdošās koalīcijas deputāti šādas opozīcijas deputātu iniciatīvas noraidīja, pat neatļaujot uzsākt debates par šādu izmaiņu nepieciešamību. Tas savukārt tikai nostiprina un vairo politisko bezatbildību un visatļautību.

“Zivs pūst no galvas – to pašu šobrīd var attiecināt uz Latvijas politisko sistēmu,’ norāda deputāts Ivars Zariņš. “Pašlaik parlamentārā izmeklēšanas komisija nav nekas vairāk nekā bezjēdzīga nodokļu maksātāju līdzekļu izšķiešana, nevis reāli strādājošs instruments.

Šis izmeklēšanas instruments ir jo sevišķi aktuāls, lai varētu noskaidrot izpildvaras rīcības pamatotību un atbilstību sabiedrības interesēm ārkārtas situācijā.

Kā viens no aktuālākajiem parlamentārās izmeklēšanas uzdevumiem pašlaik būtu dot iespēju pārliecināties sabiedrībai, ka šo ārkārtas situāciju vara nav izmantojusi kā piesegu, lai sarīkotu sev “dzīres sērgas laikā”.

Foto: Saeimas kanceleja