Ne tikai notrieca, bet vēl arī nemākulīgi cenšas šo valsts apzagšanas shēmu piesegt, klaji ignorējot likumus. Īsais atstāsts – sākoties pandēmijai un ar to saistītajām valsts naudas triekšanas dzīrēm mēra laikā, mūsu valsts par teju trīs miljoniem iepirka nelietojamus respiratorus un pretlikumīgi tagad slēpj šīs afēras izpildītājus. Jocīgi, kad no Latvenergo gadus atpakaļ nospēra trīs miljonus, visi mediji vārījās uz nebēdu, bet nu – ļaujiet minēt – jūs, lasītaj, par šo dzirdat pirmo reizi?

Respiratori no ķīniešu ķiploku tirgotājiem

Tas nav nekāds pārsteigums – afēras izpildītājiem ir ko slēpt – bet tā kā mums valstī pie varas ir tiesiskuma koalīcija, paskatīsimies, vai princips “viens likums, viena taisnība visiem” attiecas arī uz viņiem. Sāksim ar jautrāko šajā farsā – gandrīz miljonu nelietojamus respiratorus piedāgāja… reklāmas aģentūra! Līdz šim reklāmas (un kur nu vēl medicīnas) nozarei nezināms SIA “Titled”, tos iepirka no ķīniešiem, kas pirms tam nodarbojās ar ķiploku ražošanu. Pikanti? Lasiet tālāk – ne velti esam tikuši līdz krimilāllietai…

Par shēmas detaļām. Pēc tikko pabeigta, steigā un necaurskatāmi notikušā respiratoru iepirkuma, Saeimas deputāts Ivars Zariņš pamanīja aizdomīgas tā īstenošanas detaļas un, izmantojot savu pieredzi OIK afēras šķetināšanā, pieķērās klāt arī šim covid piesegā īstenotajam iepirkumam.
Izmantojot parlamentārās uzraudzības instrumentus Zariņš īstenoja savu izmeklēšanu un par atklātajiem faktiem vairākkārt ziņoja Saeimas sēdēs.

Varas koalīcija, neskatoties uz acīmredzamajiem pārkāpumiem iepirkuma procedūrā, klusējot un klaji tos ignorējot centās slēpt atbildīgo vārdus un atteicās atbalstīt šo pieprasījumu tālāku virzību, jautrā kopkorī vienoti balsojot pret to. Kas zīmīgi – piedaloties arī tiem politiskajiem spēkiem, kuri vārdos saviem vēlētājiem bija solījuši cīnīties par tiesiskumu un taisnīgumu.

Valsts piesegta bandītiska afēra?


Šķetinot lietu un atklājot arvien vairāk nelikumību, visi fakti tika iesniegti parlamentārajai izmeklēšanas komisijai, kuras pienākums bija tos izmeklēt. Taču šī komisija tos ne tikai pat  neizskatīja, bet centās noslēpt no tiesībsargājošajām iestādēm.

Tāpēc šī gada 18.janvārī Saeimas deputāts Ivars Zariņš vērsās ģenerālprokuratūrā un Finanšu izlūkošanas dienestā ar iesniegumiem par atklātajiem faktiem saistībā ar individuālo aizsarglīdzekļu iepirkumu no reklāmistiem un acīmredzot arī medicīnas preču ekspertiem SIA “Titled” par gandrīz miljons nederīgu respiratoru iepirkuma pamatotību un atbilstību valsts interesēm.

Izmeklējot šo afēru sīkāk tika uzskatāmi pierādīts, ka atbildīgie par šo iepirkumu nav spējīgi pamatot, ka šis iepirkums ir ticis veikts atbilstīgi valsts un sabiedrības interesēm. Uz to norāda vairāki būtiski šī iepirkuma aspekti, piemēram – iepirkuma apjoma, cenas, piegādātāja izvēles, darījuma nosacījumu, piemērotās iepirkumu procedūras pamatotība, piegādātā respiratoru kvalitāte, uc.

Tas, ka reklāmistiem ir labi sakari ar ķīnas ķiplokindustriju pats par sevi nav nosodāms fakts. Drusku uzmanīgākuas tiesībsargājošās iestādes acīmredzot darīja fakts, ka iepirkums noticis balstoties uz nepietiekamiem vai pat viltotiem preču izcelsmes dokumentiem. Saņemtās preces piegādātas ar apšaubāmu marķējumu un iepakojumu, balstoties uz nepilnīgām pārbaudēm un apšaubāmu iepirkuma procedūru, apejot Latvijas tiesību normās noteikto kārtību.

Visi mēmi kā žāvētas Salacas mencas

Pēc atklātā Ivars Zariņš vērsās pie Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas (PIK) vadītāja Riharda Kozlovska ar iesniegumu, kurā norādīja uz būtiskiem šī darījuma aspektiem, kas rada pamatotas bažas, ka šis darījums nav ticis veikts atbilstīgi Latvijas sabiedrības interesēm, bet iespējams ir ticis veidots kā noziedzīga shēma, ar mērķi izkrāpt valsts līdzekļus organizētā grupā.

Lai kliedētu vai apstiprinātu augstākminētās bažas, Rihards Kozlovskis tika aicināts informēt  par šo iesniegumu arī Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūru un Latvijas Finanšu izlūkošanas dienestu (FID) un noskaidrotu pārkāpuma detaļas. Lai gan iesniegums ar faktiem par SIA “Titled” iepirkuma “dīvainībām”  komisijas vadītājam Rihardam Kozlovskim tika iesniegts vēl pagājušā gada novembra beigās, uz to joprojām nav sniegta nekāda atbilde, liekot apšaubīt ne tikai komisijas vadītāja rīcības atbilstību komisijas noteiktajam uzdevumam, bet arī likuma prasībām, tā pārkāpjot “Informācijas atklātības likumu”.

Iesniegumā detalizēti un ar faktiem tika norādīts uz virkni aspektiem, kurus komisijai bija jāizmeklē vai vismaz jāizvērtē. Amatpersonas neveica nekādas rīcības pret negodprātīgo piegādātāju, lai šajā darījumā no nodokļu maksātājiem nospertos miljonus atgūtu. Diez, uz kurieni tie ir aizgājusi pateicoties šai amatpersonu labvēlībai? FID, izmantojot savu partneru iespējas varēja noskaidrot patiesos labuma guvējus, un arī to – par kādu labvēļu naudu šī kompānija varēja nofinansēt šādu darījumu, kas bija simtām reižu lielāks par šīs kompānijas finansiālajām iespējām un tomēr tika tai uzticēt. Klusums. Visi mēmi kā žāvētas Kolkas reņģes.

Citās patiesi demokrātiskās valstīs parlamentārā izmeklēšana ir varens instruments, kura priekšā vara dreb, un tāpēc neatļaujās tās visatļautības, kas pie mums jau drīz sāks likties par normu. Pie mums tā ir klaunāde, jo lai gan Satversmē ir paredzēta opozīcijai iespēja nodibināt šādu izmeklēšanas komisiju, tālākais normatīvais regulējums (parlamentārās izmeklēšanas likums) ir izveidots tā, ka dod iespēju šīs izmeklēšanas komisijas darbu vadīt tiem politiskajiem spēkiem, kuru darbību ir paredzēts izmeklēt. Sanāk āzis par dārznieku.

Kā valsts ārstus padarīja par vīrusa izplatītājiem

Te gan vasts “uzmetiens” tās nodokļu maksātājiem nebeidzas – iepirktie, defektīvie un disfunkcionālie respiratori tika nodoti lietošanai, to skaitā mediķiem. Cilvēkiem, kuri ierindojās visaugstākajā vīrusa infekcijas riska grupā, tā kā ikdienā ir bijuši ciešā saskarē ar inficētajiem. Prakstiskā izteiksmē – viņi ir ar pilnu pārliecību lietojuši ķiploktirgoņu sašūtās maskas, domājot, ka tās viņu aizsargā. Cik mediķu paši tā rezultātā nav sagrābuši vīrusu – kas to vairs varēs izmērīt…

Cenšoties glābt, kas vēl glābjams (sic), novembra sākumā Nacionālais veselības dienests (NVD) izplatīja aicinājumu tūkstošiem mediķu – apturēt no Ķīnas iepirkto respiratoru lietošanu, jo tie nenodrošina nepieciešamo filtrāciju. Vēlāk konstatēts, ka maskas neatbilst iepirkumā noteiktajam Eiropas standartam, taču publiski par testu rezultātiem netika paziņots. Acīmredzot, te kādam bija pamats šo rezultātu nonākšanu publikas acu priekšā kavēt un slēpt. Vēlešanas nāk, vai?

Jau tagad ir skaidrs, ka šis darījums nav ticis veikts atbilstīgi Latvijas sabiedrības interesēm, bet iespējams ir ticis veidots kā noziedzīga shēma, ar mērķi izkrāpt valsts līdzekļus organizētā grupā. Tagad tik jāskatās, vai Ģenerālprokuratūrai neizrādīsies “rokas par īsu”, lai nodokļu maksātāju naudas izsaimniekotājus iesēdinātu “Centrālcietumā” blakus citiem vairāk un mazāk zināmiem valsts apzadzējiem…