Nupat Centrālā statistikas pārvalde publicējusi svaigākos datus – jūnijā patēriņa cenu gada inflācija sasniedza 19,3%. Tas nozīmē, ka cilvēkiem rūpīgi jāsāk pārcilāt savu “patēriņa grozu”, lai izlemtu, no kā atteikties. No pienācīgas pārtikas, zālēm, grāmatām? No sapņa par savu mājokli?

Vienīgā reakcija no varas puses uz šo situāciju pagaidām ir tikai Finanšu ministrijas “optimistiskais” paziņojums – rudenī būs vēl sliktāk! Tad nešaubīgi tiks pārsniegti 2008. – 2009. gada krīzes rekordi. Kā atceramies, toreiz krīze tika pārvarēta tādā veidā, ka Latvija zaudēja neatgūstamu resursu – vairākus simtus tūkstošu aizbraucēju. Jaunu cilvēku, ģimeņu ar bērniem, kuri nu jau iesakņojušies svešās zemēs. Vai Kariņa kungs nolēmis iet sava partijas biedra Dombrovska “karjeras” ceļu?

Valdošā koalīcija vēsā mierā noraida priekšlikumus, kas kaut daļēji varētu dzēst šo cenu pieauguma ugunsgrēku, piemēram, PVN samazināšanu precēm un pakalpojumiem, kur tas vistiešāk ietekmē cilvēku dzīves līmeni. Nu jau ar šādiem piedāvājumiem sprēgā pat koalīcijas pārstāvji, taču valdības vadītājs ir nesatricināms. Viņš skaidri izklāsta savu “funktieri” – jo lielākas cenas, jo vairāk budžets iekasē no katra pircēja PVN nodoklī. Naudiņa nāk, un rudenī, tuvāk vēlēšanām, varēs atzīmēties ar “labdarības” pasākumiem.

Protams, pašreizējā krīze nav tikai Latvijā; visa Eiropa meklē ceļus, kā to pārvarēt. Atšķirība tikai tā, ka citur tas tiek darīts, pirmām kārtām risinot cilvēku problēmas, bet mūsu valdošajai koalīcijai centrā ir sevis pašsaglabāšanas instinkti. Tāpēc iedzīvotājiem joprojām nākas dzīvot pieaugošā spriedzē – kam, kad un kādā apmērā valdība palīdzēs izdzīvot šo smago ziemu.

Par sevi valdošie ir parūpējušies godam – likumdošanā ietverta formula, kas valsts augstākajām amatpersonām nākamgad palielinās atalgojumu par 30 – 40%. Savukārt tiem, kam izdzīvošanas pamatā ir valsts noteiktais garantētais minimālais ienākums (GMI), tas joprojām paliek 109 eiro…

Ja valsts varas turētāji ir aizmirsuši šo savu pienākumu, tas viņiem ir jāatgādina. “Saskaņa” ir sagatavojusi pieteikumu Satversmes tiesai. Mēs prasām atzīt pašreizējo GMI līmeni par nelikumīgu. Ar šādiem ienākumiem nav iespējams nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi. Un cilvēka cieņa ir iemesls, kāpēc jāpastāv demokrātiskai tiesiskai valstij, – tā vismaz vārdos un savos lēmumos uz papīra raksta Satversmes tiesas tiesneši.

Vienreiz Satversmes tiesa jau ir norādījusi, ka GMI apmērs un veids, kā tas tiek noteikts, neatbilst Latvijas Satversmei. Taču valdībai ir pieticis nekaunības to ignorēt. Nāksies atkārtot vēlreiz. Jo Latvijai ir jākļūst par valsti, kur cilvēka cieņai ir jēga.