“Bruņoto spēku attīstība nevar būt atkarīga no finanšu plānošanas, bet tai jābūt atkarīgai no tā, ar kāda veida draudiem nākas saskarties. Savā ziņā esam piemērs tam, kā  jāspēj salāgot resursi starp militārajām un civilajām struktūrām, ”  ne bez lepnuma sabiedrībai ziņo aizsardzības ministrs Pabrika kungs.

Un strikti piekodina nemanipulēt ar statistiku: “Lai arī virknei NATO dalībvalstu Covid-19 pandēmijas dēļ sarucis iekšzemes kopprodukts, kas tādējādi liek aizsardzības izdevumiem izskatīties daudz augstākiem pret kopējo IKP, absolūtajā naudas daudzumā izdevumi nav būtiski pieauguši. Turklāt, pieaugot IKP, aizsardzības finansējuma apmērs var pēkšņi sarukt zem 2% atzīmes.”

Mums viss kārtībā, esam apzinīgi ieplānojuši 2021.gada budžetā aizsardzībai 2, 4%. Un tagad gribētos sagaidīt, ka jebkādā X stundā ministra kungs paturēs prātā to vajadzību “salāgot resursus”. Vēl jo vairāk tāpēc, ka arī valsts aizsardzības koncepcija mudina NBS “miera laikā sniegt atbalstu civilajai sabiedrībai”.

Pašlaik tāda draudīga ārkārtas situācijas X stunda klīst pa Eiropu un arvien tuvojas arī Latvijai. Tiesa, ne tāda, kādu to savos bukletos iztēlojis mūsu aizsardzības resors, tomēr ļoti bīstama. Un vajadzība “salāgot resursus” vairs nav tālas nākotnes perspektīva.

Tāpēc NBS runasvīra teiktais nedaudz pārsteidz: “Nacionālo bruņoto spēku rīcībā nav pārvietojamo lauka hospitāļu Covid-19 slimnieku izvietošanai.”  Nu, ja galīgi šaurā bezizejā Veselības ministrija kārtīgi palūgsies, tad  Aizsardzības ministrija “ir  gatava izvērtēt savā rīcībā esošos resursus krīzes pārvarēšanai”.

Vai tad tas vēl nav izdarīts?? Mēs taču esam piemērs!!

Pirms nepilna gada ministrs Pabriks un prezidents Levits Londonā mielojās Donalda Trampa “divprocentu vakariņās” – tā ASV prezidents īpaši gribēja pagodināt tās astoņas valstis, kas izpilda NATO kritēriju par 2% no IKP novirzīšanu militārajam budžetam.

Itālija, Spānija, Francija, Vācija šajās vakariņās nepiedalījās.

Pilnīgi nesaistīti – šo valstu bruņotajiem spēkiem bija iespēja nekavējoties izvietot lauka hospitāļus, kad epidemioloģiskā situācija kļuva draudīga.

Bet Igaunija bija gan Trampa godaviesu sarakstā, gan arī spēja saviem civiliedzīvotājiem nodrošināt palīdzību, uzceļot  lauka hospitāli Kuresārē 20 pacientiem, kuriem nepieciešams veikt plaušu mākslīgo ventilāciju un  vēl ar 40 papildu gultas vietām.

Vai esam spējīgi viņus tikai apskaust?!

Foto: Saeimas Kanceleja