“Nodokļu sistēmas taisnīgums un vienkāršība ir būtisks nodokļu politikas mērķis.” Jūs neticēsiet, bet šo gaišo domu pauž Finanšu ministrija. Vismaz tā paziņots tīmekļa vietnē www.fm.gov.lv. Nav dzirdēts, ka Jāņa Reira saimniecībā būtu ielauzies kāds hakeris, tā ka jātic vien būs – viņi to apgalvo pilnā nopietnībā.

Par tiešām vienkāršāko pēdējā laika lēmumu noteikti var dēvēt FM plānu pašvaldībām ekspropriēt 5% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, lai valdība varētu “pildīt visus lēmumus un solījumus, kas attiecas uz mediķiem, skolotājiem un GMI” (©A.K.Kariņš).

Tas nozīmē, ka valdība ar stiprākā tiesībām pavilks nodokļu deķīti uz savu pusi un pašvaldībām atņems 91 miljonu eiro. Vietvaras gan mēģina iebilst, ka šāds risinājums nav gluži taisnīgs, jo pašvaldību obligāto funkciju apjomu jau neviens samazināt nedomā. Un arī vietējiem politiķiem ir savi plāni un iedzīvotājiem doti solījumi, kuru izpildi viņi gribēs notestēt nākamā gada pašvaldību vēlēšanās.

Premjers ir inovatīvs – pašvaldību pamatbudžetā iztrūkstošie līdzekļi tikšot “kompensēti un pārkompensēti” ar Eiropas investīciju naudām, kuras būšot klāt pavisam drīz – “maksimums trīs gadu laikā”.

Līdz šim Latvijā nebija prakses, ka investīciju naudu varētu “noēst” ikdienas vajadzībās, tādās kā pabalsts mazturīgajiem, alga bērnudārza auklītei vai atlaides sabiedriskajā transportā. Ko par šo perspektīvu saka bargā Krūmiņas kundze no Valsts kontroles?

Domāju, būtu godīgāk, ja valdošais vairākums teiktu skaidri un gaiši – valdībai ir problēmas, bet tās tiks risinātas uz pašvaldību rēķina. Solīsim mēs, bet maksāsiet jūs. Un tas atbilst mūsu priekšstatam par to, kas ir
vienkārši un taisnīgi.

Foto: Saeimas kanceleja