“Tas leģitīmais mērķis bija atšūt cilvēkus, kas tiešām ir veiksmīgi, no šī darba, no dalīšanās ar pieredzi. Nebāz degunu, kur nevajag, mēs paši visu menedžēsim,” – pārsteidzošākais šajā citātā, kas vēsta par padomju veidošanas principiem lielajos valsts uzņēmumos, ir autors. Ne kāds opozicionārs, kam valdību kritizēt ir vienlaikus aicinājums un maizes darbs, bet gan – Jānis Reirs. Visādu ministriju ministrs, parlamentārais sekretārs, Saeimas komisiju vadītājs, ilgus gadus valdošo partiju biedrs.
Pat ja viņa teiktais attiecas uz to īso laika sprīdi, kad “Vienotība” pasēdēja uz rezervistu soliņa opozīcijā, kas tad traucēja pēc tam jau gadu gadiem sakārtot padomju veidošanas principus, lai viss valstij piederošais tiktu uzraudzīts un pieskatīts uz to stingrāko?

Savu Pandoras lādi paver arī Šuplinskas kundze: “ Mums ir jārada tāda pārvaldība, ka tie cilvēki, kas savā nozarē sasnieguši ekselenci, dalās ar savām zināšanām un pieredzi, un, ja mēs neradīsim viņiem pietiekami elastīgu un nebirokrātisku šo procesu, kurā viņi iesaistās, mēs nepanāksim, ka mūsu sabiedrības labākie cilvēki savas zināšanas nodos praksē.”

Atgādināšu, ka runa ir par to, ka valsts uzņēmumu (arī augstskolu) padomju veidošanu, pēc valdošās koalīcijas domām, ļoti apdraud tas fakts, ka padomju locekļiem ir jāiesniedz valsts amatpersonu deklarācijas ar publiskojamo daļu. Jāparāda visai sabiedrībai, ne tikai VID iekšējai lietošanai, cik tīras rokas un kas kabatās – tāpat kā deputātiem, ministriem, dažādu iepirkumu komisiju vadītājiem un daudziem jo daudziem, kam uzticēta valsts pārvalde.

Rodas vismaz divi jautājumi: 1) vai pašreizējo padomju (piemēram, Latvenergo, Latvijas Dzelzceļš, lielās slimnīcas utt.) locekļi ir tālu no ekselences, viņiem nav ne zināšanu, ne pieredzes un viņi nav “mūsu sabiedrības labākie cilvēki”? Tad jāceļ trauksme; 2) tikai uzņēmumu padomēm ir vajadzīgi ekselentie un labākie? Visos citos amatos der arī mazāk kvalificēti?

Vai valdība ar divu ministru muti runā par to, ka valsts pārvaldē jāsamazina atklātības līmenis? Kāpēc tieši tagad?

Tikai jautājums, pilnīgi nesaistīti ar iepriekš teikto: vai tas kaut kā korelē ar sadalāmo miljardu skaitu?

Foto: Saeimas Kanceleja