Vakar prezidents Egils Levits sapulcināja visu Saeimas frakciju vadītājus, lai apspriestos par iespēju Satversmē atjaunot 81.pantu, kas ārkārtas situācijā dod Ministru kabinetam tiesības pieņemt noteikumus ar likuma spēku. Tas nozīmē – iespēju valdībai uz laiku uzņemties Saeimas funkcijas.
 
Koronokrīze parādīja – ir situācijas, kad nevar vilcināties ar politiskiem lēmumiem. Taču, ja mēs runājam par Satversmes 81.panta atjaunošanu, tad vienā svaru kausā ir iespēja operatīvi pieņemt nepieciešamos lēmumus, bet otrā – demokrātija ar obligātu pilnvaru dalīšanu likumdošanas un izpildvaras atzaros. Satversmes 81.panta reanimācija nodrošinās operativitāti, taču vienlaikus radīs risku, arī nākotnē, – ka valdības diktāts pastiprināsies un Saeimas loma pazemināsies. Diemžēl, mēs jau pašlaik varam novērot šo procesu: Ministru kabinets gadiem pūlas pārvērst Saeimu par balsojamo mašīnu…
 
Kāds te ir risinājums?
 
Tiekoties ar prezidentu, es izklāstīju “Saskaņas” pozīciju – tos nosacījumus, kurus ievērojot, mūsuprāt, varētu tikt atjaunots 81.pants.
 
Pirmais. Lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu paliek Saeimas kompetencē. Tikai Saeimai ar balsu vairākumu ir tiesības atļaut valdībai iedarbināt Satversmes 81.pantu. Šī panta iekļaušana Satversmē nedrīkst dot Ministru kabinetam tiesības pēc savas vēlmes kļūt par galveno likumdevēju. Tas ir – tieši tautas ievēlētiem deputātiem katru reizi ir jāpiekrīt deleģēt Ministru kabinetam tiesības pieņemt likumus savā vietā. Saeimai ir jābūt iespējai ar balsu vairākumu atņemt valdībai šīs tiesības, ja ir pamats uzskatīt, ka Ministru kabinets izmanto savu pilnvaru paplašinājuma situāciju ļaunprātīgi.
 
Otrais. Tomēr šādi Ministru kabineta “ārkārtas” noteikumi, kuriem ir likuma spēks, vēlāk ir jāizskata un jāapstiprina Saeimā divos lasījumos. Tie var būt likumi-noteikumi ar ierobežotu darbības laiku vai arī likumi- noteikumi, kuri būs spēkā bez ierobežojumiem. Jebkurā gadījumā, beidzoties ārkārtas situācijai, visa šādu normatīvo aktu pakete ir automātiski jāvirza uz parlamentu. Tiesības valdībai pieņemt lēmumus, kas nav maināmi, radītu politiskajai elitei pārāk lielus vilinājumus un, atbilstīgi – riskus vēlētājiem un tautsaimniecībai.
 
Pēc mūsu domām, 81. pants Satversmē var atgriezties tikai tad, ja pat ārkārtas situācijas apstākļos pastāvēs mehānisms, kā valdības darbību kontrolē Saeima, kurā ir pārstāvētas ne tikai valdības partijas, bet arī opozīcija. Mēs piedāvājām savu variantu. Lēmumi pagaidām nav pieņemti, politiskā diskusija turpināsies.
 
Foto: Saeimas Kanceleja