Ja kāds vēl atceras – biļeti iekļūšanai 13.Saeimā valdību veidojošās partijas nopelnīja, tostarp, ikkatrās priekšvēlēšanu debatēs vēlētājiem solot OIK (obligātā iepirkuma komponentes) atcelšanu. It kā šo blēdīgo mehānismu iedzīvotāju aptīrīšanai būtu radījis kāds cits, ne pašu “valdošie bāleliņi”. Protams, to pašu solīja arī “Saskaņa”; Ivars Zariņš nebija un nav apturams, tiklīdz runa ir par šo trīs burtu kombināciju. Taču ir liela atšķirība – “Saskaņa” nav pie varas, bet kas kavē “Vienotības” Kariņu &co?

Tiesa, tiklīdz vēlēšanas bija beigušās, ap skaidru un viennozīmīgu solījumu atcelt OIK sākās manipulācijas un rotaļas.Valdības deklarācijā parādījās tāds daudznozīmīgs vārdu vijums: “Likvidēsim obligātā iepirkuma komponenti, ievērojot tiesiskuma principus, nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem un veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.” Acīmredzot, nav izdevies atrast tos avotus un visiem finansiāli izdevīgos veidus, un tiesiskuma principus, tad nu maksājam joprojām…

Savulaik, kā atceramies, Didzis Šmits tā arī nekļuva par ekonomikas ministru, jo tieši piedāvāja risinājumu OIK ātrai atcelšanai. Pēc saruna ar topošo premjeru Kariņu Šmits paziņoja – viņam esot “skaidri pateikts: ja nemainīšu nostāju par OIK atcelšanu, neesmu vēlams viņa valdībā”.

Vēl marta sākumā premjers Kariņš “pauda sarūgtinājumu” par tā brīža ekonomikas ministra Ralfa Nemiro piedāvājumu atteikties no OIK virskompensācijām, jo tas sagraušot “Latvenergo”. Šo Kariņa apgalvojumu par meliem nosauca pat Re:Baltica valdībai allaž laipnie faktu pārbaudītāji…

Lai nu paliek vēsture. Šodien citas prioritātes. Pandēmija dzen daudzus cilvēkus izmisumā, jo rēķini jau tāpat jāmaksā, tostarp par elektrību, kopā ar visu OIK. Tāpēc cienījamie “Vienotības” un pārējo koalīcijas partiju vēlētāji, vai nebūtu laiks atgādināt, uz kādu solījumu pamata viņi savus vairākuma mandātus ieguva un kad domā solīto pildīt? Neprasiet “Saskaņai”, jo mums šī mandāta nav. Vismaz pagaidām.

 

Foto: Saeimas Kanceleja