Pēc tam, kad 19. maija Saeimas pieprasījuma komisijas sēdē, pārkāpjot Saeimas kārtības rullī noteikto procedūru – neļaujot izskatīt pieprasījumā iesniegtos jautājumus, turklāt nenodrošinot savlaicīgu atbilžu iesniegšanu uz tiem, tika noraidīts Saeimas Deputātu pieprasījums Nr.59/P13 “Par Latvijas amatpersonu rīcību un patiesajiem atbildīgajiem saistībā ar vakcīnu iepirkumiem” ( šeit saite uz pieprasījuma tekstu – https://titania.saeima.lv/LIVS/SaeimasNotikumi.nsf/0/e23dc4d89daddee1c22586cf00506f98/$FILE/59_P13.PDF , šeit saite uz šīs Pieprasījuma komisijas sēdes materiāliem, un šīs sēdes audioierakstu – https://titania.saeima.lv/LIVS/SaeimasNotikumi.nsf/webSNbyDate?OpenView&count=1000&restrictToCategory=19.05.2021 ), lai tomēr nodrošinātu pieprasītās informācijas iesniegšanu Saeimai, noraidītā neizskatītā pieprasījuma vietā tajā pašā dienā ir sagatavoti un iesniegti Saeimas lietvedībā tālākai virzībai nu jau trīs jauni pieprasījumi, kuri satur visus iepriekš neatbildētos jautājumus, tikai vēl detalizētākus, kā arī papildus jautājumus saistībā ar neatbildēto pieprasījumu.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli, šiem pieprasījumiem ir nekavējoties jābūt iekļautiem tuvākajā Saeimas sēdē, lai tie tiktu nodoti atbildētājam- veselības ministram, atbilžu sniegšanai, veselības ministra sniegtās atbildes ir jāizskata Pieprasījumu komisijas sēdē divu nedēļu laikā.

Notiekošais ap vakcīnas iepirkuma sāgu aizvien vairāk sāk līdzināties OIK afēras scenārijam – kad sākotnēji atbildīgās amatpersonas arī nevēlējās sniegt pieprasīto informāciju, tā vietā cenšoties uzburt savu realitāti, sniedzot tikai tai izdevīgu informāciju. Savukārt Pieprasījuma komisijas deputātu vairākums pildot koalīcijas līgumā noteikto, pretēji Latvijas tautai dotajam zvērestam, noraidīja visus opozīcijas pieprasījumus, neskatoties uz to pamatotību, vai pat vispār nenodrošinot pieprasītās informācijas saņemšanu, lēma par pieprasījuma noraidīšanu, tādejādi klaji pārkāpjot arī Satversmē ( 27. pants) noteikto.

Vienīgā iespējamā rīcība situācijā, kad Saeimas vairākums īsteno tiesisko nihilismu, lai neitralizētu šādu varas politiķu prettiesisko un nedemokrātisko rīcību – ir turpināt īstenot parlamentārās uzraudzības procedūras, līdz pieprasītā informācija tiek iesniegta.

Šāda metode veiksmīgi tika īstenota, lai tiktu atklāta un pierādīta OIK afēra – lai to panāktu bija nepieciešami vairāk kā divdesmit Deputātu pieprasījumu un vairāk kā pussimts Deputātu jautājumu Ekonomikas ministram. Šķiet, ka Veselības ministrs vēlās iet tādu pašu ceļu. Lai kā to nevēlētos varas politiķi, patiesība par vakcīnu iepirkumiem tiks noskaidrota – no varas politiķiem ir atkarīgs tikai tas, ar cik “lielām asinīm” tas tiks izdarīts – tā, šī parlamentārā uzraudzības procesa īstenotājs, Saeimas deputāts  Ivars Zariņš.

Pieprasījumi par vakcīnu iepirkumiem tika sagatavoti pēc iepazīšanās ar tā saucamajām Veselības ministrijas īstenotajām “dienesta pārbaudēm” un veselības ministra sniegtajām atbildēm uz Deputātu jautājumiem, saskaņā ar kurām tiek apgalvots, ka  nav izdevies noskaidrot ne to, kas sasauca šīs darba grupas sēdes, kurās tika pieņemts lēmums neiepirkt vakcīnas, ne kādas bija šīs darba grupas pilnvaras (kas deva tai tiesības pieņemt šādu lēmumu?), ne arī – kādus tad viedokļus ir pauduši šīs darba grupas locekļi, ne arī –  ko īsti tad ir izlēmusi šī darba grupa, un kā tad šis lēmums ir radies un ticis formulēts, lai balstoties uz to tiktu sagatavota un nosūtīta Latvijas atbilde par vakcīnu iepirkumu.

Tāpat “dienesta pārbaudes” ziņojumā tiek apgalvots, ka “nav iegūta informācija, ka Veselības ministrijas vadība būtu informēta par [ šīs darba grupas]  sanāksmes norisi un tajā pieņemtajiem  lēmumiem”

Jebkuram kritiski domājošam cilvēkam, kurš kaut nedaudz ir pazīstams ar lēmumu pieņemšanas procedūru valsts pārvaldē,  pamatoti rodas jautājums – cik ticama ir šāda VM amatpersonu pasniegtā lietu kārtība saistībā ar šo vakcīnu iepirkumu – ka ierēdņi paši uz savu iniciatīvu un atbildību, turklāt bez tiem skaidri dotām pilnvarām, un atļaujoties vispār neinformēt ministrijas vadību, ir pieņēmuši šādus atbildīgus lēmumus?

Taču “nez kāpēc” veselības ministram šāds jautājums nav radies, tāpat kā nav radusies vēlme noskaidrot, vai patiešām VM vadība nebija informēta par šiem “darba grupas “ lēmumiem, balstoties uz kuriem tika veikti šie vakcīnu pasūtījumi

Ja atbilst patiesībai “dienesta pārbaudes” ziņojumā apgalvotais, ka VM vadība nav nekādīgi bijusi iesaistīta lēmumu pieņemšanā par vakcīnu iepirkumiem, situācijā, kad Krišjāņa Kariņa valdība ir paziņojusi vakcināciju par savu vienīgo izeju no Covid krīzes,  tas liecina par politisko amatpersonu klaju bezatbildību un nolaidību.

 Par šādu rīcību pienāktos ne tikai politiskā atbildība, bet arī kriminālatbildība – jo tās rezultātā ir radīts nozīmīgs sabiedrības veselības apdraudējums, zaudētas cilvēku dzīvības  un radīti daudzu miljonu zaudējumi Latvijas valsts tautsaimniecībai – paildzinot izeju no Covid krīzes.

Tāpēc tas ir visas sabiedrības un katra atbildīga politiķa interesēs – noskaidrot lietas patiesos apstākļus un atbildīgās amatpersonas saistībā ar šiem vakcīnu iepirkumiem.

Šajā kontekstā jo sevišķi divdomīga un sabiedrības uzmanības vērta ir Saeimas deputāta Riharda Kozlovska rīcība, kurš ir piekritis vadīt Parlamentārās izmeklēšanas komisiju “Lai izmeklētu Latvijas valdības kļūdaino rīcību Covid-19 pandēmijas pārvarēšanas procesā, kā arī nosauktu to politisko amatpersonu vārdus, kuras izraisījušas neatgriezeniski negatīvas sekas Latvijai”, un kura balss bija izšķirošā, Pieprasījuma komisijai pieņemot lēmumu par to, lai VM tomēr nebūtu jāiesniedz pieprasītā informācija, kura ļautu noskaidrot Covid 19 vakcīnu iepirkumu lietas patiesos apstākļus un politisko amatpersonu patieso iesaisti šajā procesā…

Foto: Ieva Ābele, Saeima