Saeimas opozīcijas deputāti ir iesnieguši Deputātu pieprasījumu Ministru prezidentam A.K.Kariņam, lai saņemtu detalizētas atbildes par izpildvaras veiktajiem iepirkumiem saistībā ar medicīnas masku un respiratoru iepirkumiem un dezinfekcijas līdzekļu iepirkumiem “COVID-19 krīzes” laikā. Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli šis pieprasījums būtu iekļaujams tuvākās Saeimas sēdes darba kārtībā. Tuvākā sēde ir paredzēta 21. maijā.

Aizsardzības ministrija kopā Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru, un Nacionālā veselības dienests kopā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu organizēja vairākus liela apjoma masku un respiratoru iepirkumus, nepiemērojot publiskā iepirkuma regulējumu, lai nodrošinātu mediķiem un citām nozarēm nepieciešamos aizsarglīdzekļus un to rezerves.

Taču nesen medijos ir izskanējusi informācija, ka iepirkumi notikuši, balstoties uz apšaubāmiem, nepietiekamiem vai viltotiem preču izcelsmes dokumentiem, saņemtās preces piegādātas un pieņemtas ar apšaubāmu marķējumu un iepakojumu, balstoties uz nepilnīgām pārbaudēm un tamlīdzīgi.
Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Iepirkumu uzraudzības birojs ir aicinājuši ārkārtējās situācijas laikā ievērot labas pārvaldības principus, bet Valsts kontrole sākusi pārbaudes par aizsarglīdzekļu iepirkumiem.
Par vienu no šādiem gadījumiem iekšlietu ministrs jau uzdevis Valsts policijai veikt resorisko pārbaudi, tomēr publiski sabiedrībai pilnvērtīgas valsts amatpersonu atbildes nav sniegtas un amatpersonas izvairās padarīt sabiedrībai zināmu ar šiem iepirkumiem saistīto dokumentu saturu.

Tas viss rada pamatotas bažas, ka izpildvara izmanto radušos ārkārtas situāciju apzināti ļaunprātīgi, iespējams veicot pretlikumīgas darbības, un tagad cenšoties slēpt tās.

“Krišjānim Kariņam pirms dažām nedēļām publiski tika norādīts, ka viņa kā valdības vadītāja pienākums ir viest skaidrību par ārkārtas situācijas piesegā veiktajiem aizdomīgajiem iepirkumiem, un ja premjers pats nebūs spējīgs vai nevēlēsies to izdarīt, tad nāksies palīdzēt noskaidrot šo patiesību izmantojot parlamentārās uzraudzības metodes – līdzīgi kā tas jau savulaik tika izdarīts atmaskojot OIK afēru. ”- tā “«Saskaņas» deputāts Ivars Zariņš, kurš ir šī pieprasījuma iniciators – “Ir korupcija, ir sistēmiska korupcija, un tad ir valdības veiktie iepirkumi ārkārtas situācijas piesegā? Ceram, ka premjers sniedzot pieprasīto informāciju spēs kliedēt šīs pamatoti radušās bažas. Vai arī kāds būs jāved pie patiesības roku dzelžos… “

 

Foto: Saeimas Kanceleja